top of page

LÉKÁRNIČKA NEJEN PRO ARBORISTY

Aktualizováno: 7. 1. 2022

Nejedná se samozřejmě o produkt, který by se jmenoval „lékárnička pro arboristy“, ale nedávno jsem pro arboristy pořádala kurz první pomoci a jejich hlavním zájmem bylo – jak si mám pomoct ve výšce, když se zraním a nikdo se ke mně hned rychle nedostane? A také nejde pouze o lékárničku pro arboristy, ale i pro ty, kteří chtějí umět své-pomoc (self-aid) u masivního krvácení.


Kdo je arborista:

Arborista je odborník v oboru péče o dřeviny rostoucí mimo les, vyhledávaný zejména pro speciální zásahy na dřevinách (ve výškách).


Tím zraněním samozřejmě mysleli masivní krvácení, protože pracují nejen ve výšce, ale také u toho řežou větve. Samozřejmě, je několik možností, takový člověk nemusí mít žádný materiál a případné krvácení zastavit tím, že ránu stlačí rukou (pokud na ránu dostane). Nebo u sebe může mít obyčejné obinadlo, pokud bude od dobrého výrobce, nějaké to krvácení také zastaví. Naši arboristé ale mysleli něco trochu jiného:

  • pomůcky, které jsou jednoduché

  • pomůcky, které se dají aplikovat pouze jednou rukou

  • pomůcky, které nezaberou moc místa

  • pomůcky, které nejsou moc těžké

  • pomůcky, které lze použít i na raněného kolegu nebo kolemjdoucího

Ale pozor, také se jedná o materiál, který vyžaduje speciální výcvik, je nutné s nimi umět zacházet. Pokud nevíte, co je IZRAELSKÝ TLAKOVÝ OBVAZ a ZAŠKRCOVADLO CAT, klikněte na odkaz, vše je tam vysvětleno. „Izraelák“ a „CAT“ jsou totiž hlavním materiálem v lékárničce.

  • RUKAVICE: Jak jsem psala několikrát, nitrilové. A minimálně 2 páry. Vyzkoušet si, volit radši o kousek větší velikost, abyste je ve stresu navlékli na ruce. Je to úplný základ, do rukavic oblečené ruce mohou sáhnout kamkoli – do krve, do zvratek, do rány…

  • ZAŠKRCOVADLO C.A.T.: Ve studii, jejíž přepis jsem už jednou publikovala, vyšlo prostě cena/výkon/hmotnost/objem nejlépe. Pokud nemáte, kupte originál 7. generaci z ověřeného shopu.

  • IZRAELSKÝ OBVAZ 6“: Jde pořídit v zelené (původní) nebo bílé barvě (civilní). Má velký objem a hezký kousek elastického obinadla na dotažení. Další variantou je Olaes.

Já mám vybavení uloženo v pouzdru Conterra – je na suchý zip, krásně se připevní na sedák nebo opasek a CAT i izraelák se tam bez problémů vejdou „na stojáka“, není třeba hledat na dně.

Je to zkrátka pro ty, u nichž je větší šance, že budou potřebovat své-pomoc (arborista, policista, hasič, voják).


A na závěr klasické: Důležité jsou znalosti a dovednosti, bez nich nám nepomůže ani sklad zdravotnického materiálu.524 zobrazení

Comentarios


bottom of page