LÉKÁRNIČKA PRO SVÉ-POMOC PŘI KRVÁCENÍ

Proč neexistuje jedna univerzální lékárnička? S tou otázkou, resp. s vytvořením takové lékárničky jsem se potýkala dlouho. Během té doby jsem slyšela „nejlepší a nejzákladnější lékárnička je taková, ze které už nemůžeš nic odebrat“ nebo „nejlepší lékárnička je taková, která obsahuje úplně všechno, do auta se vejde vždy“. No jo, jenže co když bude zamčená v autě ve chvíli, kdy ji potřebuji v horách? Co když si kromě toho základu (masivního krvácení) budu chtít ošetřit i puchýř?


A to je důvodem, proč já osobně mám víc druhů lékárniček. Někdo se tomu třeba směje, ale často to je také někdo, kdo u sebe lékárničku moc nenosí, protože třeba nechce nebo ta jeho je moc velká. Nebo je to prostě profík, který zachraňuje denně a ví, že to zvládne i bez pomůcek. Při těchto úvahách mi navíc dochází, že minimálně 2 z nich obsahují „odbornější vybavení“. Nevím, jak pojmenovat, tak jsem napsala „odbornější“. Představte si, že svůj „odlehčený IFAK, co není IFAKem“ použiji. Super, ne? Zastavím masivní krvácení, zaškrtím končetinu, zalepím otevřené poranění dutiny hrudní… A teď si představte, že například na dopravní nehodě budu resuscitovat kojence (třeba proto, že jsem zdravotník a tuto nepříjemnou záležitost už mám za sebou) a tuto lékárničku hodím po „někom“, aby ošetřil krvácivý stav nějakého dospěláka. Víme, že autolékárnička je bída... Bude s izraelákem a C.A.T. umět pracovat? (Pro odborníky – chápu, metodika START je v tuto chvíli jasná (ale vnitřně, rozumíte…), ale fakt si musím vybrat mezi tím, zda se pokusit oživit kojence nebo zachránit dospělého?).


Vybrat a poskládat dobrou lékárničku do konkrétní situace je tedy poměrně náročná věc. Především, fakt jsem dosud neviděla žádnou, která by se prodávala jako vybavená a byla dobrá. Také se vyvarujte bezhlavé důvěře ve články (jako třeba píšu já) a videa. Z videa bych zmínila jedno video klučiny v maskáčích, který propagoval produkt AFAK Aegis. Z této sumky vysypal změť drobných materiálů a vše začal popisovat. Nebyla tam jediná věc, která by zastavila masivní krvácení. A také zmínil, že zdravotnické škrtidlo s plastovou sponou (které se používá při odběru krve), se dá použít na zaškrcení končetiny při krvácení. Měl ho tam, protože jiné by se mu tam prý nevešlo. Video mělo tisíce zhlédnutí a komentáře: „ty jo, ty tam máš fakt super věci“ nebo „ty tomu fakt rozumíš“. Takže bacha na to…


S čím je třeba počítat… Vytvoření jakékoli univerzální lékárničky prostě selhalo. Jediná věc, která mi přijde opravdu super, je, když mají všichni stejný IFAK, protože se v něm vyzná každý kolega. Jenže když si IFAK vezmeš do civilu, je super pro tebe, ale dokážou s ním pracovat třeba jen nejbližší? Manželka a dospívající děti? A tak mě omluvte, že píšu o dalším typu lékárničky. Tenhle článek je vlastně na přání od jednoho z pravidelných čtenářů. Tato lékárnička se dá shrnout do „nechci nic řešit, jsem stresař, chci, aby byla malá, ale fakt účinná“. Už jsem to někde psala, jsou to prostě 3 věci, které jsou prověřené a funkční. Nestačí je ale jen vlastnit, tak pořídit 2x a s jednou sadou trénovat. Jsou to jen 3 věci, takže se to naučí i vaše manželka/manžel a větší děti.

  • RUKAVICE: Jak jsem psala několikrát, nitrilové. A minimálně 2 páry. Vyzkoušet si, volit radši o kousek větší velikost, abyste je ve stresu navlékli na ruce. Je to úplný základ, do rukavic oblečené ruce mohou sáhnout kamkoli – do krve, do zvratek, do rány…

  • ZAŠKRCOVADLO C.A.T.: Ve studii, jejíž přepis jsem už jednou publikovala, vyšlo prostě cena/výkon/hmotnost/objem nejlépe. Pokud nemáte, kupte originál 7. generaci z ověřeného shopu.

  • IZRAELSKÝ OBVAZ 6“: Jde pořídit v zelené (původní) nebo bílé barvě (civilní). Má velký objem a hezký kousek elastického obinadla na dotažení. Další variantou je Olaes.

A tohle je pro tebe a tvou rodinu, ty i rodina s tím umíte pracovat. Žádné přidané drobnosti. Není cílem něco navíc přidávat. Prostě jen 3 věci s jasným použitím, nikdo nebude zmatkovat, protože do ruky vezme buď TQ nebo tlakový obvaz, obojí funguje dobře. Funguje dobře, pokud umíš a víš, jinak budou obě pomůcky k ničemu. Já mám uloženo v pouzdru Conterra – je na suchý zip, krásně se připevní na sedák neboopasek a TQ a izraelák se tam bez problémů vejdou „na stojáka“, není třeba hledat na dně.

Nečekám, že někdo bude chtít vlastnit všechny lékárničky. Jde jen o to, zvážit, co dělám. Jiné priority bude mít turista, jiné gaučák, co maximálně přejede autem do práce a zase domů. A jiné někdo, u koho je větší šance, že bude potřebovat své-pomoc (policista, hasič, voják).


A na závěr klasické: Důležité jsou znalosti a dovednosti, bez nich nám nepomůže ani sklad zdravotnického materiálu.


© 2016 - 2021 První pomoc & Sebeobrana. Všechna práva vyhrazena.