Péče v taktickém prostředí je jiná než při běžné situaci. Ať už se jedná o válečný konflikt nebo například aktivního střelce, měla by být péče poskytována v souladu s protokoly TCCC a TECC. Oba systémy poskytování péče mají své doporučené postupy (TCCC Guidelines a TECC Guidelines), kterými by se poskytovatelé péče měli řídit. Tyto postupy jsou pravidelně aktualizovány. TCCC postupy řeší CoTCCC (Committe for Tactical Combat Casualty Care). Postupy TECC pak řeší Committee for Tactical Emergency Casualty Care. Tato komise vzala jako výchozí bod právě postupy pro TCCC. Prozkoumala je a projednala každý postup a doporučení. Následně je přepracovala, aby byly tyto postupy použitelné pro civilní podmínky. Krom toho komise doplnila některá lékařská doporučení, která do TCCC zahrnuta nebyla, a která jsou pro civilní prostředí klíčová.
Pokud jde o péči v taktickém prostředí, může se míra ohrožení v čase měnit. Postupy TCCC i TECC jsou proto rozděleny nejen dle toho, jaké vzdělání poskytovatel péče má, ale především jsou rozděleny na 3 fáze poskytování péče. Jedná se o fázi, kdy je ohrožení přímé (probíhá palba nebo jiný útok či nebezpečná situace). Dále je to ohrožení nepřímé, kdy sice nedochází bezprostředně k útoku, ale ten i nadále hrozí. Další fází je péče v již bezpečném prostředí. Zde je také více zdravotnického materiálu a samotných zdravotníků. Zjednodušeně lze říct, že čím vyšší nebezpečí hrozí, tím méně zdravotnických úkonů se provádí. Provádí se pouze ty úkony, které jsou nezbytné. Zároveň ale nesmí ohrozit zasahující. V první fázi, kdy je nebezpečí největší, se tak většinou setkáme pouze s naložením turniketu na končetinové krvácení a přesun raněného do bezpečnějšího prostředí. A to často svépomocí.
Pro TCCC se 3 fáze nazývají:
Care Under Fire (CUF)
Tactical Field Care (TFC)
Tactical Evacuation Care (TACEVAC)
Pro TECC se 3 fáze nazývají:
Direct Threat Care (DTC)
Indirect Threat Care (ITC)
Evacuation Care (EVAC)
TCCC a TECC fáze poskytování péče si jsou poměrně podobné, ale mají své odlišnosti a nejsou to stejné. Zde rozeberu podrobněji pouze TECC fáze, které jsou pro většinu z nás bližší.
Fáze TECC (Direct Threat Care, někdy také HOT ZONE CARE): V TCCC se fáze někdy překládá jako „péče pod palbou“. Aby se vyhovělo různým scénářům, které se mohou v civilním prostředí objevit a civilní terminologii, byla pro TECC tato fáze přejmenována na „péče v přímém ohrožení“. Priority však zůstávají téměř stejné. Důraz je zde kladen především na zmírnění ohrožení, na přesun do relativně bezpečného prostoru nebo krytu a na zvládnutí končetinového krvácení pomocí turniketů. Důraz je také kladen na zvládnutí techniky záchrany a přesunu pacienta, jakož i na rychlé zajištění nebo uvolnění dýchacích cest polohou (pokud je to s ohledem na bezpečnost možné). V této fázi příliš nezáleží na tom, zda jste laik nebo lékař, postupy jsou stejné (nebo velmi podobné) pro všechny bez ohledu na vzdělání. V této fázi je opravdu důležitým bodem taktika a zajištění bezpečnosti.
Fáze TECC (Indirect Threat Care, někdy také WARM ZONE CARE): Byla přejmenována ze stejných důvodů jako jsme si uvedli v první fázi Direct Threat Care. Byla přejmenována na fázi „péče při nepřímém ohrožení“. Tuto fázi lze zahájit, jakmile je raněný v relativním bezpečí. Jedná se o úkryt nebo místo, které bylo vyklizeno a kde je menší pravděpodobnost, že budou zraněni záchranáři nebo že pacienti utrpí další zranění. Stejně jako v TCCC se postupy a péče zaměřují především na život zachraňující úkony a tedy příčiny smrti, kterým lze předcházet. Především jde o krvácení, dýchací cesty, dýchání, krevní oběh, trauma hlavy a podchlazení. Míra poskytované péče je také závislá od toho, jaké vzdělání poskytovatel má. Proto pokud někdo vyučuje kurz TECC, měl by tento kurz být přizpůsoben účastníkům kurzu. Proto je i samotný kurz rozdělen do několika úrovní (například kurz TCCC má úrovně hned 4: Tier 1-4), kdy se v každé úrovni vyučuje jiný rozsah výkonů. Komise pro TECC opakovaně upozorňuje na to, že by tyto úrovně měly být dodržovány a nemělo by se přistupovat k překračování kompetencí. Komise například zmiňuje výuku použití dekompresní jehly – tento výkon by měl náležet pouze zdravotnickým profesionálům.
převzato z TECC Guidelines Fáze TECC (Evacuation Care, někdy také COLD ZONE CARE): Jde o poslední fázi péče. Zde je snaha o přesun raněných do cílového zařízení (nemocnice s náležitým personálním a technickým vybavením). Péče je velmi podobná běžné péči posádek záchranné služby (i když se často jedná o mimořádnou událost s hromadným postižením zdraví/osob, kde jsou postupy záchranné služby zase jiné, než při běžné situaci, kdy má jedna posádka na starosti jednoho pacienta). Hlavní důraz je ale kladen na přehodnocení a kontrolu již provedených zásahů a výkonů a léčbu podchlazení.
Překlad TECC Guidelines je zpracován zde ve 4 článcích.
Comments