top of page

TAKTICKÉ LÉKÁRNIČKY (IFAK, AFAK, MFAK,...)

Klasickou lékárničku je dobré mít doma, v autě a v batohu. Pokud jste ale součástí taktického týmu, účastníte se střeleckých sportů, chodíte na střelnici nebo zbraň nosíte, nejspíš budete zvažovat pořízení soupravy určené k ošetření masivního krvácení a dalších traumat.


S taktickou medicínou nebo první pomocí se samozřejmě pojí také taktická lékárnička. V současné době se dají pořídit celkem malé sety vybavení, které se vejdou do kapsy nebo menšího pouzdra. Pouzdra lze pak připevnit na opasek nebo vestu. Jsou sice malé velikosti, ale pojmou ty nejdůležitější pomůcky pro záchranu života. Nejčastěji se můžeme setkat s pojmem IFAK (individual first aid kit). IFAK představuje osobní lékárničku, jejímž obsahem bývá nejčastěji turniket, izraelský obvaz, chest seal, nůžky, rukavice a dříve také dekompresní jehla.

 

IFAK není ale jediným typem lékárničky, se kterým se nejčastěji v souvislosti s taktickou první pomocí můžeme setkat. V zásadě existují 2 základní typy osobních lékárniček – IFAK a AFAK.


  • IFAK (individual first aid kid) je velmi důležitou lékárničkou, která má pomoci jednotlivci při ošetření traumatu. V taktickém týmu je podstatné, aby byly všechny IFAKy stejné. IFAK lze totiž použít nejen pro své-pomoc, ale také je zdrojem materiálu pro člena týmu, který nám bude pomoc poskytovat (aby si ušetřil své vlastní vybavení). Nejčastěji se jedná o sadu s turniketem, obvazy, hemostatiky a hrudním krytím (chest seal). Je to lékárnička, která nám pomůže řešit ty nejzávažnější zranění, která jsme schopni začít řešit ještě před lékařským ošetřením. Samozřejmě s ní nedokážeme operovat vnitřní krvácení, to je úkolem úplně jiných lidí na úplně jiném místě.


  • AFAK (advanced first aid kid) je zkratka pro pokročilou lékárničku. Obsahuje stále vybavení pro jednoho raněného, avšak toto vybavení vyžaduje vyšší úroveň vzdělání poskytovatele péče. Může tak navíc obsahovat sady na zajištění dýchacích cest, léky pro konkrétní onemocnění, sadu pro zavedení infuzní terapie, dekompresní jehly nebo základní diagnostické přístroje.


Hlavním rozdílem je, že pro použití vybavení lékárničky IFAK může být vyškolen prakticky každý člověk bez ohledu na vzdělání a je schopen lékárničku efektivně využívat. Naproti tomu AFAK vyžaduje vyšší úroveň vzdělání a obsah lékárničky bývá přizpůsoben úrovni vzdělání, znalostem a zkušenostem jejího nositele.


  • MFAK (multiple first aid kit) už není individuální lékárničkou, ale používá se pro ošetření traumat u více osob. S tímto typem lékárničky se můžeme setkat v civilním i taktickém prostředí. Obsah závisí především na velikosti. MFAK se nepřipevňuje k taktickému opasku nebo vestě, má spíše podobu batohu, brašny, kufru nebo nástěnné lékárničky (taktické x civilní prostředí). Na naší záchrance například používáme brašnu složenou z několika IFAKů pro případ jako je aktivní střelec nebo jiná událost, kde se objeví velké množství pacientů z traumatem. Často se zkrátka jedná o brašnu nebo batoh, které obsahují více kusů turniketů, obvazů, chest sealů, hemostatických gáz a podobně.


JAKÝ JE HLAVNÍ ROZDÍL MEZI BĚŽNÝMI A TAKTICKÝMI LÉKÁRNIČKAMI?

Běžné lékárničky bývají určené pro ošetření menších poranění, které neohrožují život (oděrky, drobná krvácení, naraženiny). I tak jsou ale lepší než nic. Jsou určeny pro osoby, které se zkrátka mohou setkat s náhodným zraněním a často nemají žádný (nebo jen základní) kurz první pomoci. Oproti tomu IFAK, MFAK, AFAK jsou určené pro osoby, které se buď pohybují v taktickém prostření (policie, vojáci) nebo v situacích s vysokým rizikem zranění (práce v lese, arboristé) nebo zkrátka pro ty, kteří mají o první pomoc větší zájem. Obsah IFAK, MFAK a AFAK obvykle vyžaduje vyšší úroveň znalostí, protože zdravotnické vybavení v nich nebývá běžně dostupné v našich lékárnách a mnoho lidí ho tak ani nikdy nevidělo a neví, jak se používá. Například izraelský obvaz lze i bez znalosti použít jako obvaz běžný. Ale když jej užijeme tak, jak se použít má, dosáhneme lepšího výsledku za kratší dobu.

I obyčejnou lékárničku si ale můžete vybavit lepšími materiály. Osobně mám v lékárničce do batohu také turniket, hemostatickou gázu a chest seal. Zbytek vybavení je pak pro řešení těch běžnějších úrazů a stavů.


JE „TAKTICKÁ“ LÉKÁRNIČKA NEZBYTNÁ?

Pro běžného člověka nemusí být nezbytná. To ale neplatí pro jedince, kteří se vyskytují v nebezpečných situacích. Může být také cenná v případě, že se pohybujete hluboko v lese a provozujete turistiku. Avšak je pravdou, že situace posledních let ukazují, že události s hromadným postižením zdraví nejsou scénářem, který se stává jednou za 10 let. V případě velmi závažného úrazu mohou být tyto pomůcky (turniket, gáza, izraelský obvaz) rozdílem mezi životem a smrtí pro vás, vaši rodinu a blízké v případě závažného zranění.

Comments


© 2016 - 2025 První pomoc & Sebeobrana. Všechna práva vyhrazena.

bottom of page