top of page

JAK VYBRAT LÉKÁRNIČKU

VÝBĚR LÉKÁRNIČKY PRO ULOŽENÍ ZDRAVOTNICKÉHO MATERIÁLU


Cílem článku není vybrat jednu nejlepší lékárničku, ale rozvaha nad výběrem obalu lékárničky a přehled konkrétních lékárniček, které jsou v současné době na českém trhu.

 

Výběr lékárničky je časově méně náročný než výběr samotného zdravotnického materiálu v ní. Pokud budete vybírat svou první nebo novou lékárničku, vždy si nejprve sepište a poskládejte samotné zdravotnické vybavení – je potřeba, aby se vybrané vybavení do lékárničky vešlo, nikdy ne naopak. Osobně nemohu doporučit lékárničky, které se prodávají jako už vybavené. Většinou obsahují materiál v horší kvalitě (malé obvazy, nekvalitní nůžky, desinfekční čtverečky místo řádné desinfekce a podobně). Výjimkou je pak například sada pro zástavu masivního krvácení „Bleeding Control Kit“ (k roku 2024 dostupné na eshopu Bexamed) a další podobné sady, které jsou označeny jako IFAK. Tyto sady je dobré před koupí zkontrolovat, abyste měli jistotu, že obsahují kvalitní turniket a vybavení (Protože jsem při svém pátrání již narazila na českém eshopu na „IFAK“, který obsahoval běžné vybavení za velmi drahou cenu.). Zde k prostudování několik starších článků o lékárničkách:


Pokud tedy budete vybírat cokoli jiného než IFAK s kvalitním vybavením, můžete volit mezi 3 druhy lékárniček:

 

1.     Taktické sumky

2.     Červené lékárničky

3.     Obyčejná pouzdra

 

Nic z toho není špatně. Obal i vybavení musí ale vycházet z toho, k čemu lékárničku potřebujete.

 

1. Taktické sumky: Můžete je najít také pod označením IFAK pouzdra, medic sumky nebo taktické lékárničky. Jejich výhoda je, že je lze díky molle systému připnout na jinou část výstroje (taktická vesta, batoh nebo opasek). Při výběru dbejte na to, aby se tato lékárnička dala v případě potřeby jednou rukou rychle sejmout z výstroje. Tato lékárnička je primárně vymyšlena pro svépomoc – aby si raněný jedinec (nejčastěji voják) dokázal pomoci sám, než se k němu dostane pomoc nebo se situace nestane více bezpečnou (viz. článek o taktické medicíně). Kvalitní medic sumka má vždy 2 části: platformu, která pomocí molle systému zůstává na taktické vestě a samotný obal zdravotnického materiálu, do kterého už vkládáme vybavení. Rozlišujeme obvykle 2 druhy uchycení tohoto obalu.


a) Obal je k platformě přichycen pomocí suchého zipu a spony. Například IFAK Rapid Deployment od značky Combat Systems nebo IFAK od Custom Gear. Na fotkách zde:


b) Samotný obal zdravotnického materiálu je do platformy (pouzdra) vsunut a vyndává se pomocí masivnějšího madla, není tedy třeba rozepínat sponu. Zároveň je tu ale riziko, že se toto madlo zachytí například o větev a o lékárničku i s vybavením přijdete. Například IFAK od značky Tasmanian Tiger nebo Helikon Tex:


Neznamená to ale, že tento typ zpracování - taktická lékárnička je ten nejlepší. Oproti jiným (běžným) lékárničkám zabírá „taktický“ obal více místa a do lékárničky se vejde méně materiálu (kvůli platformě, silnému materiálu obalu). Pokud tento typ lékárničky budete volit, pravděpodobně ji využijete v armádě nebo u policie, kde budete mít lékárničku na taktické vestě a vaše povolání nebo činnost zkrátka vyžaduje to, aby bylo vybavení dostupné ihned a jednou rukou. Často nějakou menší variantu nosí lidé na střelnici na opasku.

 

Tipy na konkrétní medic sumky:

  • celá řada MEDIC od značky Tasmanian Tiger

  • IFAK Rapid Deployment od Combat Systems

  • lékárničky IFAK od značky Custom Gear

  • řada IFAK od Fenix Protector

  • některá pouzdra od značky Helikon Tex


2. Červené lékárničky: Těmi myslím běžné lékárničky, které lze zakoupit v obchodech s outdoor vybavením nebo v běžných obchodech. Níže dám zase typy na ty opravdu kvalitní. Výhodou je, že taková lékárnička na první pohled jako lékárnička i vypadá (lze samozřejmě sehnat i jiné barvy než červená). Je obecně lehčí a snadno lze zakomponovat do vybavení v batohu, cestovní tašce, dětském kočárku nebo menší varianty lékárničky i do kabelky. A většinou zabere méně místa než ta taktická (při zachování stejného vybavení). Pokud zrovna nejste zasahující jednotka IZS nebo voják, většinou opravdu není třeba, abyste lékárničku nosili připnutou 24 hodin denně na sobě. Její uložení v batohu úplně postačí. Osobně mám lékárničku od značky LifeSystems (časem sem vložím jako další článek) a při jejím otevření je ihned dostupný turniket SOF TT W, trauma nůžky a rukavice – takže to neznamená, že byste se museli vzdát turniketu, pokud si pořídíte „obyčejnou“ lékárničku.


Tipy na konkrétní lékárničky:

  • celá řada lékániček od značky Tatonka

  • celá řada lékárniček od značky LifeSystems

  • celá řada lékárniček od značky Deuter


Pokud tedy nepotřebujete nosit svou lékárničku na výstroji, platforma s molle systémem by vám v tomto případě jen překážela, zabírala místo a při vyndávání z batohu by se mohla zaseknout o jiné vybavení v něm. Je zde ale varianta nechat platformu doma a vložit do batohu jen samotný obal lékárničky (například IFAK od Custom Gear nebo Combat Systems) zde:


3. Obyčejná pouzdra: Zdravotnické vybavení lze ale bez problémů vložit i do běžného cestovního pouzdra. Vybavení v něm však není uloženo tak přehledně, jako tomu může být například u lékárničky značky Tatonka nebo LifeSystems.

 

KOLIK MÍT LÉKÁRNIČEK

Mít lékárničku pro každou příležitost (do práce, se psem, celodenní výlet, cesta po městě) nemusí být nejvhodnější volbou. Šance, že vybavení využijete, je malá. Vybavení tak bude procházet (tím spíš, pokud do lékárničky vložíte i léky). Vybavte si proto 1-2 lékárničky a ty obměňujte podle ročního období nebo lokality, kam se zrovna chystáte odjet. Zvlášť lékárničku budete potom skládat na několikadenní přechod většího území, na cestu po moři nebo pro expedici jakéhokoli typu.


284 zobrazení

Comments


bottom of page