IFAK (INDIVIDUAL FIRST AID KIT)

Aktualizováno: 7. 1.

IFAK je zkratkou tzv. Individual First Aid Kit (lékárnička pro jednotlivce) nebo také Improved First Aid Kit (vylepšená lékárnička). Vybavení v lékárničce + tourniquet (zaškrcovadlo), který je na výstroji připevněn zvlášť, je primárně určeno pro vojáky během bojové operace a jeho použití vyžaduje jisté zdravotnické znalosti a dovednosti. IFAK zvyšuje schopnost každého vojáka poskytovat tzv. Self-Aid (sebe-záchranu, případně záchranu kamaráda). IFAK má dle Guidelines pro TCCC celkem pevně dané a konkrétní vybavení (doporučované pomůcky k srpnu 2021: https://www.zachranar.com/post/schvalenotccc), o jehož použitelnosti v CIVILNÍCH podmínkách by se jistě dalo spekulovat. Níže uvedený článek tedy není návodem na sestavení lékárničky či doporučením, jaký materiál používat v civilních podmínkách České republiky. Jedná se o článek informativní, jehož cílem je shrnout problematiku IFAKu. IFAK tedy není žádný konkrétní výrobek, ale lékárnička, která v kombinaci s tourniquetem (zaškrcovadlem), který lze aplikovat jednou rukou, tvoří základní zdravotnické vybavení každého vojáka v misi.


Kdo byl v armádě v letech 1980 - 1990, měl k dispozici pouze 1 obinadlo. To však nebylo dostatečné, proto se lékaři vojenských operací zaměřili na stavy, kterým lze předcházet a které jsou život ohrožující. A ty je potřeba řešit ihned.

 1. Massive Hemorrhage

 2. Airway

 3. Respirations

Podle výše uvedeného popisu je zřejmé, že IFAK musí být tak velký (malý), aby jej každý voják mohl na výstroji nosit neustále - pro další a pokročilou pomoc a ošetření pak slouží batoh CLS (Combat Life Saver). IFAK by měl být tak velký, aby se do něj vešlo všechno důležité (lépe snad "nepostradatelné") vybavení, protože s další vybavením vojáka není možné nosit s sebou lékárničku o objemu 20 litrů, která je pochopitelně i těžší a voják se bude pohybovat pomaleji. IFAK musí disponovat systémem Rip-Off, tedy musí být snadno oddělitelný od zbytku výstroje a také označený červeným médiem – červený kříž, červená páska (musí být vidět a musí být jasné, že se jedná o IFAK, protože platí zásada, že při ošetřování kamaráda používám nejprve jeho vybavení, poté až sáhnu do svých zásob). Velikost IFAKu tedy musí být vybrána podle vybavení, nikoli naopak!

Každé jednotlivé vybavení IFAKu musí jedinec znát a bez obav umět použít (tedy znát indikace a kontraidikace). Nelze mít v lékárničce vybavení, které jeho majitel nezná a neví, jak se s ním zachází. Kromě doporučeného vybavení je zvykem, že si voják přibalí několik obyčejných náplastí a nosí opravdu jen to, co je nezbytné. V opačném případě je IFAK většinu svého života "ubytován" ve skříni. IFAK patří na taktický opasek nebo vestu. Pokud je vybrána správná velikost, přispěje to k tomu, že bude vždy u svého majitele a bude nápomocna k záchraně života. Každý člen jednotky by měl mít IFAK upevněný na stejném místě a s totožným vybavením jako jeho kolegové (snadné použítí IFAKu jiného kolegy).


Kdo je "dříve narozený", pamatuje, že v minulých dobách nosil voják v kapse 1 obvaz. Dnes doba pokročila a ze statistik nahromaděných z konfliktů (Vietnam, Somálsko, OIF, OEF) je patrné, že 85 % úmrtí, kterým lze předejít, má příčinu v masivním krvácení a 15 % v nedostatečném zajištění dýchacích cest. Pozor! Toto se týká válečných konfliktů, nikoli civilních podmínek, kde lidé v terénu umírají častěji právě z důvody zástavy krevního oběhu a dýchání. Ale zpět k vojenským podmínkám: "Vybav si IFAK tak, abys dokázal zastavit masivní krvácení a zajistit dýchací cesty, protože to je cesta, jak v konfliktu zachránit život svůj nebo kamaráda."

Vybavení IFAKu vychází z MAR (Massive Hemorrhage, Airway, Respirations) – viz. algoritmy a faktu, že nejvíce lidí při válečných konfliktech umírá z důvodu masivního krvácení a neprůchodnosti dýchacích cest.


DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • 2x TOURNIQUET

Mezi nejoblíbenější patří C.A.T. A SOFTT-W a jsou také schválené Co-TCCC. Například SWAT-T vyfocený na obrázku výše schválen není. Je nutné, aby se tourniquet dal aplikovat jednou rukou, proto je tedy lepší volit tyto taktické tourniquety před zaškrcovadly typu esmarch. Tourniquet musí být připevněn přímo na výstroji, správně složen a snadno odnímatelný (nikoli tedy v lékárničce). Musí být připraven na použití v řádech sekund, nejlepší umístění se jeví na přední horní straně taktické vesty, nikoli vzadu na opasku, na stehně. "Ostrý tourniquet" nesmí být používán na výcvik a je doporučeno nepoužívat vybavení z Alliexpressu apod..


 • TLAKOVÝ OBVAZ

Tlakové obvazy, které jsou dnes vyráběny pro podmínky boje jsou dnes na špičkové úrovni a použitelné i v civilním prostředí hned z několika důvodů – jsou vakuově stlačené (malý objem), jejich faktický objem je dostatečný, snadno se s nimi manipuluje a obsahují často plastovou pomůcku pro vyvinutí většího tlaku na ránu. Vhodný je bezpochyby Izraelský obvaz i Oleas.


 • HEMOSTATICKÁ GÁZA

Jedná se o materiál, který je napuštěn hemostatikem. Quick-Clot, Combat Gauze. Gáza se osvědčila více, než samotný hemostatický prášek.


 • NPA – NOSNÍ VZDUCHOVOD

Nosní vzduchovod v kombinaci s lubrikantem je vhodný pro zajištění dýchacích cest. Zavádí se nosem a brání uzavření dýchacích cest tzv. "zapadnutím kořene jazyka". Před použitím je třeba změřit a vybrat vhodnou velikost – pro úsporu místa se dnes již prodávají nastavitelné nosní vzduchovody.


 • CHEST SEAL – HRUDNÍ CHLOPEŇ

Využívá se k ošetření otevřeného pneumothoraxu. Chlopeň CHEST SEAL se vyznačuje vysokou přilnavostí k pokožce a je vhodná pro rychlé použití (je celookluzivní) z důvodu nedostatku času pro diagnostiku typu pneumothoraxu.


 • DEKOMPRESNÍ JEHLA

Tenzní pneumotorax je druhý nejčastější stav v bojových podmínkách, který lze odvrátit a zachránit tak život. Tenzní pneumothorax je velmi závažný a život ohrožující stav a je nutná co nejrychleji dekomprese hrudníku. Pro IFAK se využívá dekompresní jehla například od TyTek, která se zavádí do 2. - 3. mezižebří. Nutno uchovat ji sterilní. Nyní jsou na trhu již další typy jehel.


 • RUKAVICE NITRILOVÉ (2 páry)

Můžeme se setkat s rukavicemi latexovými, nitrilovými a vinylovými. Používejte nejlépe nitrilové, na které nebývají alergie. Latex je také dobrá varianta, ale při kontaktu s desinfekcemi, které obsahují alkohol, se rozpouštějí. Vinylové rukavice jsou varianta, která je primárně určena pro přípravu jídla, úpravu lůžka a přípravu léků. Ochrana proti biologickým a chemickým vlivům je u vinylu nedostatečná. Opravdu skvělé rukavice jsou Bear Claw od NAR.


 • ZÁCHRANÁŘSKÉ NŮŽKY

Nůžky musí spolehlivě rozstřihnout oblečení.

 • TCCC KARTA

Zaznamenání prvnotního vyšetření a ošetření, od pacienta se neodděluje, ale postupuje s ním až do finálního ošetření.


OBSAH JEŠTĚ JEDNOU PRO PŘEHLEDNOST:

1) TOURNIQUET (umístěn samostatně) 2) TLAKOVÝ OBVAZ (Olaes, Izraelský) 3) HEMOSTATIKUM (Quick-Clot, Combat Gauze) 4) NOSNÍ VZDUCHOVOD (NPA) 5) HRUDNÍ CHLOPEŇ (CHEST SEAL) 6) NITRILOVÉ RUKAVICE (2 páry) 7) ZÁCHRANÁŘSKÉ NŮŽKY 8) FIX (čas naložení tourniquetu, "T" na čelo zraněného)

9) DEKOMPRESNÍ JEHLA (TyTek)

10) TCCC karta


OBSAH PODRUHÉ PRO PŘEHLEDNOST:


Dle algoritmu MARCHE:

 • Massive hemorhage (masivní krvácení): tourniquet, tlakový obvaz, hemostatikum

 • Airway (dýchací cesty): nosní vzduchovod

 • Respiratory (respirace / dýchání): hrudní chlopeň, dekompresní jehla

 • + nůžky, rukavice, fix

Z výše uvedeného popisu je patrné, že vybavení musí být dostatečné pro ošetření poraněného dle algoritmu MARCHE. Je vždy na každém jednotlivci, aby se sám zajímal o to, aby uměl první pomoc poskytnout, a to i bez lékárničky. Další vybavení, které lze do IFAKu přidat a přitom je jeho nošení stále pohodlné, je benefitem, který zvyšuje komfort. Zde ovšem nutno připomenou, že IFAK není libovolně sestavená lékárnička, ale jeho obsah je předem jasně definovaný, aby ji mohl použít kdokoli jiný.