LÉKÁRNIČKA NA TY NEJVĚTŠÍ PRŮSERY

Aktualizace: dub 21

Jakoby IFAK, ale není to IFAK...


IFAK (individual first aid kit) je typ lékárničky, která má pevně dané vybavení a je primárně určena pro vojáka na misi. Každý člen týmu by pak měl mít stejné pouzdro na IFAK a stejné vybavení (Protože tato lékárnička slouží jak pro své-záchranu, tak i pro záchranu spolu-bojovníka. A nechceme přece, aby se náš kolega ve vybavení odlišného IFAKu nevyznal a my zatím vykrváceli, že?) To je na úvod jako upozornění, tato lékárnička není klasický IFAK a pokud pracujete jako člen ozbrojených jednotek (AČR), je nutné mít IFAK stejný jako ostatní. Mezi vybavení IFAKu patří například také hemostatické krytí určené pro zástavu masivního krvácení a jehla na punkci hrudníku pro život zachraňující uvolnění tenzního pneumothoraxu.


Třeba ale nejste členem ozbrojených složek a chcete něco takového mít. Toto není klasický IFAK, je to “nějaká lékárnička”, která obsahuje materiál pro zástavu masivního krvácení a hodí se především pro tzv. self-aid (pomoc sám sobě). Nejsou tam žádné zbytečnosti a miniatury. Z IFAKu neobsahuje například jehlu pro punkci hrudníku (Tu jsem dělala několikrát na lidském těle a neumím si představit, že by ji v ČR dělal někdo bez výcviku nebo s výcvikem na simulátoru či mrtvém praseti, čili pro ČR a pro ruce laika ji tam nedoporučuji, resp. si neumím představit, že by někdo bez reálné zkušenosti diagnostikoval a píchnul tenzní pneumothorax. Pro profíky možná ano).


OBSAHUJE

  • obal COMPETITION MED KIT® od Helikon – Tex: Vzadu molle vazba, ale ideální velikost na vložení také na opasek nebo do batohu (já nenosím batohy nebo vesty s molle vazbou, proto bych odtrhávací platformu nevyužila… Zvažte, co nosíte vy,…). Pouzro má vnitřní část, ve kterém je přehledně uloženo vybavení, a kterou vytáhnete za šňůrku z obalu, přidejte červené označení, třeba pomocí paracordu, ať je vidět! Tato vnitřní část obsahuje gumičky a kapsičky pro vložení materiálu.

  • zaškrcovadlo C.A.T. 7. generace: Mělo by být rozbalené a nachystané na použití, jak je uvedeno na fotografii, kde je foceno samostatně. Já mám zabalené originálně, nejsem stresař, poskládané od výrobce je dobře a takto se mi neodrbe suchý zip. Dobře zvažte, zda ho chcete mít taky v obalu.

  • izraelský 6” obvaz

  • gázu kompresní EZ Gauze Tytek

  • obvaz taktický víceučelový Uriel Silver Multi Bandage: lze použít také na popáleninu a hnisající ránu, obsahuje stříbro

  • pro ošetření pneumotoraxu Hyfin Vent Chest Seal Twin Pack: osušíš ránu a okolí a nalepíš ... A dýcháš .

  • minimálně 2 páry rukavic z nitrilu: klidně 4 páry

  • chemické světlo 15 cm: nepotřebuje baterky, dosvit dostatečně intenzivní a dlouhý

  • nůžky na oblečení (ne nůž): na foto jsem zapomněla

  • podle zkušeností a typu působení zvážit dekompresní jehlu

Samozřejmě ještě dodatek: Vše, co tam je, musím umět použít, jinak nadělám víc škody, než užitku – s klepajícíma se rukama píchnu někam do hrudníku, hemostatika naláduju do drobných ranek v obličeji a podobně. Vše mít ještě ve vybalené verzi a trénovat a trénovat.