ZDRAVOTNICKÉ VYBAVENÍ

Při poskytování první pomoci platí, že nejlepším vybavením jsou znalosti, dovednosti a zkušenosti zachránce. Zde níže si můžete prohlédnout a pročíst informace o rozšířeném vybavení pro laiky i školené zdravotníky. Jsou zde také zmíněny některé materiály, které jsou určené pro použití profesionálním zdravotníkem. Pokud se jedná o poskytování první pomoci mimo polní podmínky, musí všichni zachránci dodržovat platné zákony dané země a vykonávat takové úkony, které jsou v rozsahu kompetencí zdravotníka dle jeho vzdělání!!!

!!! Seznam níže a informace uvedené k jednotlivým položkám nemusí být nutně aktuální a zcela vyčerpávající, informace níže uvedené tedy nelze brát jako odborné poradenství !!!

AMBUVAK

Ambuvak slouží k suplované dechové činnosti při zástavě dechové činnosti organismu. Při použití se vak stlačuje a tím dochází k proudění vzduchu do plic. Použití ambuvaku je nutné trénovat pod dohledem zkušeného zdravotníka. K ambuvaku samotnému je nutné připojit minimálně filtr a obličejovou masku.

ANALGETIKA (BOLEST)

Pokud není přítomen lékař, neměl by žádnou ordinaci léků doporučovat nikdo jiný, než sám pacient, je-li toho schopen a je-li připraven převzít plnou zodpovědnost. 

Antihistaminika jsou léky tlumící bolest. Volně prodejná analgetika: například Ibalgin, Acylpyrin, Valetol, Ataralgin, Diclofenac AL 25,...

ANEROIDNÍ TONOMETR

Měří: Krevní tlak (TK) = tlak, kterým působí protékající krev na stěnu cévy. Skládá se ze 2 čísel oddělených lomítkem (120/80), kdy vyšší číslo je hodnota systolického tlaku (srdce krev vypudí do těla) a nižší hodnota je tlak diastolický (srdce se plní krví). Krevní tlak nelze změřit žádnou aplikací v chytrém telefonu!

ANTIHISTAMINIKA (ALERGIE)

Pokud není přítomen lékař, neměl by žádnou ordinaci léků doporučovat nikdo jiný, než sám pacient, je-li toho schopen a je-li připraven převzít plnou zodpovědnost. 

Antihistaminika jsou nejčastěji používané léky proti alergii. Blokují účinky histaminu. Volně prodejná antihistaminika: například Zodac, Analergin, Fenistil, Claritine,...

ANTIPYRETIKA (HOREČKA)

Pokud není přítomen lékař, neměl by žádnou ordinaci léků doporučovat nikdo jiný, než sám pacient, je-li toho schopen a je-li připraven převzít plnou zodpovědnost. 

Antihistaminika jsou léčiva, která snižují horečku. Některá jsou zároveň použitelná také jako analgetika a nesteroidní antiflogistika. Z volně dostupných například: Paralen, Panadol, Mexalen, Acylpyrin,...

ARMÁDNÍ OBVAZY

Armádní obvazy jsou na trhu v několika provedeních. Jedná se například o izraelský tlakový obvaz, oleas modular bandage nebo například starý dobrý VZ 80, 90, 95,... za pár korun. Společným znakem armádních obvazů je možnost jejich rychlého použití, protože obvaz je poskládán dohromady (tzv. "hotový obvaz") a dostatečně velká tlaková vrstva, která u mnohých civilních hotových obvazů chybí.

ASCHERMANOVA CHLOPEŇ

Ashermanova krycí chlopeň je sterilní obvazové hrudní krytí pro ošetření otevřených pneumotoraxů a zabraňující tenznímu pneumotoraxu. Chlopeň má jednocestný ventil umožňující vzduchu a krvi vyjít ven, ale nikoliv dovnitř, čímž se eliminuje nechtěná cirkulace plynů nebo tekutin v místě poranění.

AUTOMATIZOVANÝ EXTERNÍ DEFIBRILÁTOR

V čase srdeční zástavy je řada osob postižena život ohrožující poruchou srdečního rytmu – komorovou fibrilací. Prostřednictvím AED je možné dodat kontrolovaný elektrický výboj nazývaný defibrilace, který může obnovit normální srdeční rytmus. Pokud je defibrilace provedena 3-5 minut od náhlého kolapsu, zvyšuje se pravděpodobnost obnovení srdečního oběhu na 50-75%. Veřejný přístup k AED tak představuje šanci časného provedení defibrilace před příjezdem záchranné služby. AED je zcela "blbuvzdorný" přístroj, který zachraňuje životy.

DEKOMPRESNÍ JEHLA

Profesionální dekompresní jehla pro rychlý zásah při tenzním (uzavřeném) plicním pneumotoraxu. Dekompresní punkční jehla se zavádí do oblasti 2. - 3. mezižebří při horním okraji spodního žebra v medioklavikulární čáře. Výkon se provádí sterilně.

DESINFEKCE

Dezinfekční roztoky, tinktury nebo spreje zbaví ránu všech bakterií a virů. Na trhnu je mnoho produktů, základními jsou peroxid vodíku 3 %, Betadine, Septonex. Vždy je třeba dle příbalového letáku zkontrolovat, jaké je doporučené použití desinfekčního prostředku (například desinfekce rukou, rány, povrchů,...). Pozor na přípravdy s jodem, na který mohou být pacienti alergičtí.

FIXAČNÍ DLAHA

Dnes se užívají tvarovací a fixační dlahy pro okamžitou fixaci zlomenin. Dlahy jsou odolné, RTG propustné, omyvatelné a rychle použitelné. Vyrábí se v několika velikostech. Mezi oblíbené značky těchto dlah patří AeroRescue Splint®. pří správném použití, repozici končetiny a fixaci lze výrazně omezit bolestivost končetiny.

FIXAČNÍ KRČNÍ LÍMEC

Fixační krční límec je pomůcka, která se používá pro imobilizaci hlavy a krční páteře, a která je již ukotvená ve vybavení nejenom profesionálních, ale také dobrovolných záchranných složek. Jedná se o cenově dostupnou pomůcku, jejíž použití nebývá vždy zcela správné. I když se tato pomůcka jeví jako jednoduchá, tak vyprošťování, fixace a samotné přiložení krčního límce je třeba trénovat pod dohledem zkušeného instruktora.

GELASPON

Sterilní, vstřebatelná želatinová houba. Její jemná pórovitá struktura aktivuje srážení krve. Má vysokou sací schopnost pro krev a sekrety ran. Gelaspon Strip má neutrální hodnotu pH a dobře se slučuje s tkání. Implantáty Gelaspon Strip se vstřebávají za 2-3 týdny. Gelaspon Strip přiložený na rány se rozpoustí za 2-3 dny. Používá se k lokální zástavě krvácení, k zástavě krvácení při slabém až středně silném krvácení z nosu, k tamponádě chirurgických ran, k výplni tkáňových defektů při operačních zákrocích nebo extrakci zubů, k ošetření povrchových ran a ošetření rány u ulcus crusis (bércových vředů).

GLUKOMETR

Měří glykemii = koncentraci glukózy v krvi. Udržení stálé hodnoty glykemie je nutné pro správnou činnost CNS (mozek) a dalších tkání. Vyjadřuje se v mmol/l (mili-mol na litr krve). Glukometr při správném postupu měření zobrazí hodnoty aktuální glykemie v řádech několika sekund. Normální hladina glykemie je 3, 9 - 5, 6 mmol/l. Při hodnocení glykemie je ale také nutné porovnat ji s klinickým stavem pacienta.

HEMOSTATIKUM

Hemostatika jsou preparáty, které zastavují krvácení. Zjenodušeně sem patří léky (v kompetencích vystudovaného zdravotníka)  a další, volně prodejná, hemostatika. Z civilního prostředí je známý např. Gelaspon. Další hemostatika, která se užívají pro zástavu masivních krvácení a jsou určena především pro použití v poli, vyvolala řadu diskuzí. Jako zástupci: Quicklot Combat Gauze, Celox nebo ChitoGauze XR Pro. Po studii o možné embolizaci se objevil názor, že tato hemostatika do rukou laiků nepatří. Hemostatikům se na tomto webu budu věnovat dále podrobně na jiné stránce.

CHLADÍCÍ SPRAY

Cryos je chladící sprej, který se používá ke snížení bolesti při punkcích kloubů či ablacích nehtů. Jedná se o led ve spreji, který slouží k okamžitému znecitlivění poškozených měkkých tkání. Používá se při bolestech svalů, otoků či u modřin. Lze jej použít i u sportovních zranění, kdy zmírní bolest a sportovec je schopen se vrátit k výkonu. Vhodnější pro sportovní úrazy je klasický led zabalený do vrstvy látky nebo chladící gelové obklady.

INTRAVENOZNÍ KANYLA

Kanyla je jedním z nejčastějších, nejdůležitějších nástrojů v moderní medicíně. I.V. kanyla umožňuje zdravotnickým pracovníkům podávání tekutin, krevních produktů a léků přímo do pacientova krevního řečiště přes malou trubičku. To umožňuje rychlou absorpci a přesnou kontrolu dávky látek podávaných při různých léčebných postupech, včetně podávání tekutin k léčbě dehydratace, dodání krve při její rychlé ztrátě, nebo léčba antibiotiky. I když se může téměř každý naučit jak zavést IV kanylu, je vždy nejlepší nechat to na odborně vyškoleném lékaři/záchranáři/zdravotní sestře.

KRYSTALOIDNÍ ROZTOKY

Pokud není přítomen lékař, neměl by žádnou ordinaci léků doporučovat nikdo jiný, než sám pacient, je-li toho schopen a je-li připraven převzít plnou zodpovědnost. 

Náhradní infuzní roztoky slouží k doplnění cirkulujícího objemu při hypovolemii a šoku a jako vehikulum dalších látek.

LEUKOSTEHY

Jedná se o speciální obdélníkovou náplast určenou k fixaci kožní rány. Dříve se užívala tzv. "mašlička" z obyčejné náplasti. Při správném použití je leukosteh plnohodnotná alternativa k zašití rány (nahrazuje chirurgický steh). Přilnavost leukostehů je výborná a nedráždivá. Nejprve je nutné přiložit náplast k jednomu okraji rány, pak se kůže přitáhnout do potřebné polohy a následně se fixuje druhý okraj náplasti. Leukostehy je vhodné nechat na ráda 7 - 10 dní.

NEPŘILNAVÉ KRYTÍ

Bavlněné neadhezivní nepřilnavé krytí potažené bílou vazelínou. Tento typ krytí se používá v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních. Mastné krytí, které se na ránu nelepí a převaz rány je pro pacienta bezbolestný. Převazy ran s tímto typem krytí netraumatizují spodinu rány, jsou pro hojení zcela netoxické a nedráždivé. Krytí je vhodné k ochraně i již hojících se ran nebo při aplikaci kožních štěpů. Po aplikaci zajišťuje vlhké hojení rány a chrání ránu před bakteriemi.

NOSNÍ VZDUCHOVOD

Nosní (nasofaryngeální) vzduchovod je jednoduchá pomůcka, která slouží k zajištění průchodnosti dýchacích cest při obstrukci kořenem jazyka. Vzduchovod je nutné před zavedením zvlhčit a zavádět krouživým pohybem do většího z obou nosních průduchů. Odpovídající délku stanovíme podle vzdálenosti mezi špičkou nosu a ušním lalůčkem. Nosní vzduchovod je pacienty tolerován lépe, ale jeho zavádění může způsobit krvácení z nosu s následnou aspirací krve do dýchacích cest. Nosní vzduchovod je preferenčně používán při maxilofaciálním poranění či trismu žvýkacích svalů.

OBINADLA

Obinadlo je určeno pro ošetření malých i velkých krvácení. Pozor ale na obinadla určená k použití na sádrovou dlahu, jsou téměř nepružná a končetina se jimi obvazuje velice obtížně. 

Elastický obvaz je výborný pro fixaci zhmožděných a podvrtnutých kloubů a poraněných svalů. V kombinaci s obyčejným obinadlem se v praxi osvědčil jako výborný tlakový obvaz.

POPÁLENINOVÝ BALÍČEK

Principem správně složeného popáleninového balíčku je hydrogelové popáleninové krytí v několika rozměrech. Na trhu lze pořídit například Water Jal, Burns Gel, BurnAid, BurnFree. Tyto materiály lze pořídit ve formě gelu, spreje nebo napuštěného obvazu. Často se prodává pouze nepřilnavé krytí, které je sice vhodné, ale nezmírňuje bolesti popáleného.

PORODNICKÝ BALÍČEK

Základní výbava pro vedení překotného porodu v terénu. Porodnický balíček obsahuje vyhláškou předepsané zdravotnické potřeby pro vedení porodu v terénu - operační rukavice, nůžky, sponky na cévy, pupeční tkanice, gázu.

PULZNÍ OXYMETR

Měří: Saturaci krve kyslíkem (SpO2) = saturace (nasycenost, okysličení) hemoglobinu kyslíkem. Vyjadřuje se v %.

Jak měřit: Čidlo (dle jeho typu) přiložíme na prst horní končetiny nebo ušní lalůček. Hodnotu vidíme na displeji oxymetru. Pozor na falešné hodnoty (viz. klinická propedeutika urgentních stavů).

Normální hodnoty: 95 - 100 %

RUKAVICE

Základní z materiálů v lékárničce. Chirurgické rukavice není potřeba mít sterilní. Můžeme se setkat s rukavicemi latexovými, nitrilovými a vinylovými. Zlatým standardem jsou rukavice latexové, následované nitrilovým materiálem. Vinylové rukavice jsou levnější varianta, která je primárně určena pro přípravu jídla, úpravu lůžka a přípravu léků. Ochrana proti biologickým a chemickým vlivům je u vinylu nedostatečná.

STERILNÍ KRYTÍ

Sterilní krytí poskytuje ve větším množství velkou tlakovou vrstvu, je vhodné především pro primární krytí ran. Lze použít i pro čištění ran s pomocí dezinfekce před zakrytím rány. Sterilní krytí lze použít také jako nosič jiných, léčivých látek, pokud není k dispozici gáza s již napuštěným léčivem z výroby.

SWAT-T TOURNIQUET

SWAT-T nejmultifunkčnější zaškrcovadlo na světovém trhu, které pracuje na principu Esmarchova typu zaškrcovadla. Efektivně zastavuje žilní, ale i tepenné krvácení v oblastech, která nejsou anatomicky přístupná pro aplikaci standardních typů zaškrcovadel. SWAT-tourniquet je unikátní víceúčelový prostředek ke kontrole krvácení. SWAT-tourniquet™ poskytuje mnohem rychlejší ošetření končetinových krvácení a umožňuje aplikaci do vyšších poloh v oblastech třísel a podpaží, než jiná zaškrcovadla. Při správném způsobu použití jej lze použít jako tlakový obvaz.

TRAUMA NŮŽKY

Nůžky musí přestřihnout i nejpevnější materiály jako je např. džínovina, kůže, boty, těžké zimní oblečení včetně kovových součástí jako jsou např. zipy. Musí být i velmi univerzální, bez problému si poradit s měkkými materiály jako je např. gáza, což většina nůžek na trhu neumí.

TURNIKET

Turniket (zaškrcovadlo) má v první pomoci stále své opodstatnění v případě, že je jeho použití indikováno. Turniket by měl být širší jak 7 cm. Turniket lze pořídit od 30,-, až po dražší a lepší turnikety, které si zraněný sám naloží jednou rukou. Nejznámějšími turnikety jsou CAT, SOF-TT nebo Sam XT Extremity Tourniquet. O možnosti použití turniketu se dozvíte více na tomto webu.

ÚSTNÍ VZDUCHOVOD

Nosní vzduchovod je jednoduchá pomůcka, která slouží k zajištění průchodnosti dýchacích cest při obstrukci kořenem jazyka. Ústní (orofaryngeální) vzduchovod může být zaváděn pouze pacientům v hlubokém bezvědomí, abychom nevyvolali zvracení nebo laryngospazmus. Správná velikost vzduchovodu odpovídá vzdálenosti mezi řezáky a úhlem čelisti. Ústní vzduchovod je zaváděn do úst konkavitou vzhůru a teprve v dutině ústní rotován o 180° do správné polohy.

VÝPLACH OČÍ

Jedná se o pH neutrální roztok pro výplach očí při zasažení kyselinami nebo louhy. Rychlý nástup neutralizačního účinku a oční tekutina se tak rychle navrací na výchozí hodnotu pH 7,4. Vždy by měl být šetrný, neobsahovate žádné konzervační ani jiné, očnímu prostředí nepřirozené látky. Měl by být plně přizpůsoben elektrolytickým podmínkám lidských tkání, nezpůsobovat proto žádné druhotné poškození očního prostředí, které by mohlo při vyplachování očí vzniknout. Vždy sterilní.

Please reload