NAUČ SE PRVNÍ POMOC
NAUČ SE ZACHRÁNIT ŽIVOT
MINIKURZ SEBEOBRANY
PRO ZDRAVOTNÍKY
Kurz sebeobrany pro zdravotníky a záchranné týmy je zaměřen na osoby pracující a pohybující se ve zdravotnických zařízeních a v terénu. Předností tohoto kurzu je především to, že je veden profesionálním instruktorem sebeobrany a zároveň zdravotníkem s praxí v terénu a příjmových ambulancí. Instruktor tedy zná chování lidí a prostředí, ve kterém vykonáváte vaši profesi, a to vám mnoho kurzů nenabídne. Kurz má 3 moduly:
-
sebeobrana v sanitce
-
sebeobrana na ambulanci
-
sebeobrana na lůžkovém oddělení
Není mnoho agresorů, kteří by chtěli přímo ublížit zdravotníkovi. Pokud se tak stane, jde často o osoby pod vlivem návykové látky, psychiatrického onemocnění nebo pod vlivem stresu a zoufalství. U zdravotníků je nutné, aby s těmito lidmi uměli komunikovat a nevyprovokovali je k agresi (například tykáním, hodnocením jejich chování, a podobně). U osob primárně agresivních bývá zdravotníkům k pomoci policie, pokud se však zdravotník dostane do fyzického střetu s agresorem, musí své zdraví a život chránit stejně, jako kdyby byl v civilu. Zdravotníci se na kurzu například učí, jak bezpečně opustit místnost s agresorem, jak využívat vybavení, na jaké situace si dávat pozor, pokud se sklání k pacientovi, aby provedli nějaký výkon (odběr krve, kanylace PŽK, změření tlaku). Dále se učí, jak při sebeobraně spolupracovat se svým kolegou a jak pacienta v rámci možností šetrně znehybnit do příjezdu policie.
O VYBAVENÍ
Na kurzech je používáno pouze profesionální vybavení pro nácvik sebeobrany, především lapy, přilby, rukavice, suspenzory, chrániče holení a předloktí nebo chránič hrudníku a břicha. Cílem nácviku je trénovat bezpečně, ale účinně. Používáme také makety zbraní, které jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a zároveň mají oficiální certifikaci pro použití při nácviku sebeobrany.
OBSAH KURZU:
ÚVOD DO SEBEOBRANY
-
zákon o nutné obraně
-
kazuistiky
-
pravidelná příprava
CYKLUS KONFLIKTU
-
rozpoznání útoku
-
vědět, jak obranu použít
PREVENCE
-
rizika v terénu
-
rizika v nemocnici
-
komunikace s pacientem
NAČASOVÁNÍ
-
načasování jednotlivých úkonů
-
kdy se začít bránit fyzicky
ŠKÁLA OSTRAŽITOSTI
-
stav připravenosti na útok
-
barevná škála
-
varovná znamení
TECHNIKA
-
nácvik základních technik
-
údery, kopy
ROZHODOVÁNÍ
-
pozorování
-
orientace a rozhodnutí
-
konání
FYZICKÁ OBRANA
-
výcvik
-
drill