TRAVEL HELPERS: Češi na cestě divočinou

Aktualizace: 29. čvc 2019


"Princezna" a "český voják", dva dobrodruzi, kteří prodali svou televizi, nepotřebné elektrospotřebiče, oblečení, vybavení pro své koníčky a vše ostatní, co nutně nepotřebovali. Snížili výdaje na svůj dosavadní styl života, zbavili se předražených tarifů od mobilních operátorů a vydali se na dlouhou a náročnou cestu. Již je nebavilo stále jen snít a opakovat si, že se jednou vydají na cestu světem. Zanechali všedního života a jistot a putují divočinou. Princeznu a českého vojáka nebavilo trávit čas sněním, přeci jen žijeme pouze jednou. Vydali se na téměř tříletou cestu po světě a prověřují techniky přežití přímo v praxi. Je mnoho youtuberů a blogerů, ale Travel Helpers (tak svůj projekt pojmenovali) to, o čem píšou nebo natočí video, doopravdy prožili.


S "českým vojákem", Janem Jakubem, jsem se seznámila přes internetovou skupinu o první pomoci, je bývalý vojenský zdravotník, instruktor střelby a dalších dovedností. Hovořili jsme spolu o kurzech taktické medicíny a představil mi svou plánovanou cestu. Sleduji přes média celou jejich cestu a nejsilněji jsem prožívala Honzovo trápení, kdy trpěl vysokými horečkami (horečka v džungli x horečka v posteli v ČR), dehydratací a nebyla dostupná klasická zdravotní péče. Pro léčbu použil místní thajské bylinné kapsle, sůl a řádnou rehydrataci (rehydratační roztoky). Celkově obtíže trvaly asi 5 - 6 dní, z toho také 4 dny otravy místním jídlem.


"Princezna", Míša Šmákalová, je zase bývalá vedoucí obchodu se zvířaty, odbornice na floru a faunu a spoluautorka seriálu Cestuj bezpečně, který bude brzy ke shlédnutí.


Při sledování jejich cesty se dozvíte, jaké používají vybavení, jak s cestou začali, kde se aktuálně nachází, jaké mají nyní starosti, naučíte se, jak cestovat bezpečně a mnoho dalšího. Jan Jakub je také výborným instruktorem, u něhož je možné po jeho návratu absolvovat kurz přežití nebo třeba taktické medicíny. 

Projekt dvou českých dobrodruhů, muže a ženy, je medializován ze 4 hlavních důvodů:

 • BEZPEČNOST: Možnost cestovat je dnes otevřena mnoha lidem. Ať už cestují po Evropě nebo jiných kontinentech, stále přibývá ztracených nebo zesnulých cestovatelů. Cílem je předávat zkušenosti a ukázat lidem, jak minimalizovat rizika na cestách.

 • VYBAVENÍ: Existuje mnoho historek cestovatelů, jak je levné vybavení zklamalo, dostalo je do problémů a nebo to byly naprosto vyhozené peníze. Náš cíl je vytvořit zde přehled vybavení, které je ověřeno reálným použitím v terénu a tudíž se zákazníci jeho koupě nemusí obávat. I NA VYBAVENÍ JE VAŠE BEZPEČÍ ZÁVISLÉ!

 • NAUKA: Cílem Travel Helpers je předávat zkušenosti, znalosti i dovednosti, které využili v přírodě. I když znají mnoho dovedností z knih, museli se vypořádat s rozděláváním ohně při dešti, horečce bez dostupného lékařského zásahu nebo třeba překonat Poipet, jeden z nejnebezpečnějších hraničních přechodů.

 • MOTIVACE: Dalším cílem Travel Helpers je pak motivovat. Nejen motivovat k cestám, ale také k uskutečnění našich snů, protože žijeme pouze jednou. Člověk musí žít, pokud bude svému životu pouze přihlížet, je pravděpodobné, že jednou bude litovat.

Co radí Travel Helpers budoucím cestovatelům? Co je třeba zařídit? Článků je mnoho, ale Travel Helpers vám může dát konkrétní odpovědi. Já je shrnu do několika vět:


 • FINANCOVÁNÍ: Zbavit se nepotřebných věcí, minimalizovat náklady na život (nechodit do restaurací, neplatit drahé paušály,...) a šetřit.

 • CESTOVNÍ PAS: Alespoň 3 pasy, jeden u sebe, jeden v batohu a jeden u rodinného příslušníka, aby vám jej mohl poslat.

 • OČKOVÁNÍ: Nechat si vystavit mezinárodní průkaz očkování od vašeho lékaře, zkontrolujte si platnost očkování a dále se nechte očkovat dle oblasti, kam se chystáte. Základem je však očkování proti žloutence, tetanu a břišnímu tyfu.

 • ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ: Nechat si zhotovit 2 mezinárodní průkazy, jeden platí rok (v USA), druhý roky tři (ve světě mimo USA).

 • KOMUNIKACE A MOBILNÍ TELEFON: Zrušit paušál a zvážit koupi univerzální CHAT SIM KARTY.

 • CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ: Travel Helpers doporučuje pojištění od České pojišťovny - pojištění CESTOVATEL. Je také vhodné připlatit si za TRUE TRAVELLER.

 • FINANCE: Je vhodné mít přístup k financím. Ideální je zvolit takovou banku, která má nulové poplatky za vedení. Travel Helpers na své cestě využili například EQUA BANK, AIR BANK A FIO BANK.

 • ZDRAVÍ A PREVENCE: Před cestou je vhodné nechat se vyšetřit u všech vašich lékařů, a to včetně zubařů a samozřejmě gynekologa u žen. Pokud užíváte pravidelně nějaké léky, nechat si je potvrdit lékařem, aby nebyly zabaveny na letišti. Má poznámka jako autorky článku: V některých zemích stačí říct v lékárně, že jste lékař a potřebná léčiva jsou vám prodána. Toto je určeno pro urgentní situace a funguje pouze v některých státech.

 • VÍZA: Víza je potřeba vyřizovat s dostatečným předstihem, informace se dozvíte na stránkách velvyslanectví nebo na úřadech daného státu. Jako tip přidávají Travel Helpers nosit s sebou několik pasových fotografií pro víza vystavovaná během cesty.

 • ÚŘADY: Před odletem se zaregistrujte v systému DROZD.mzv.cz, jedná se o portál pro sledování a informování vlastních občanů mimo území ČR. Dále se informujte u své zdravotní pojišťovny a odhlaste se z ní. Kdo není ostřílený dobrodruh, doporučují také absolvovat základní kurz přežití. Rozhodně zavítejte také na kurz první pomoci! To je priorita. Dělají se i speciálně zaměřené pro cestovatele. Kde vás vše naučí a pomůžou sestavit vaši lékárničku na cesty.

 • Pro lepší fungování na cestě, se učte místní jazyky, nejen angličtinu. Nechcete přece vypadat jako zbohatlík ze západu, který sem přijel utratit své dolary. Pokud mluvíte, nebo se alespoň pokoušíte mluvit místní řečí, lidé vás budou brát zcela jinak a budou si vás více vážit. Popovídat si například thajsky s místní komunitou, je docela legrace :-).

Krátký rozhovor


1) V jakých zemích jste již byli v rámci projektu Travel Helpers?


Téměř 6 měsíců pracovně v Nizozemsku, 2 měsíce Filipíny, 2 měsíce Thajsko a měsíc Kambodža.


2) "Princezna" souhlasila s cestou hned nebo ji bylo nutné přesvědčit?


Míša se mnou chtěla jet od začátku, ale já nechtěl. Před cestou musela nabrat zkušenosti, dovednosti a učit se, než jsem kývl na to, že může se jet mnou. Na bezpečnost jsem pes. A dnes jsem rád, že se mnou cestuje.


3) Co bylo pro Tebe nejtěžší před samotnou cestou?


Opustit rodinu, přátele, českou zemi, kterou milujeme, také náš byt a město. Bylo to nejtěžší, co jsem kdy udělal. Vše za sebou nechat a většinu majetku prodat. Ale život je otázkou priorit, když si člověk jde za svým snem, musí pro to něco obětovat. Vše je ale dočasné. Beru to jako z dřívějších dob. Synové otců a matek, také vyráželi do světa, aby nabrali zkušenosti. Každý den na cestě se něco učím, a až se vrátíme, můžeme tyto zkušenosti vynaložit do zlepšení života u nás.


4) Co bylo pro Tebe nejtěžší během dosavadní cesty?


Nevrátit se domů. Na cestách nás oba občas zlobí zdraví. Před odletem jsme prodělali lékařské prohlídky snad na vše. Krev, zubař, cokoli. Ale na podobné cestě se tomuto nedá příliš vyvarovat. Už od Filipín mám zánět zubního kořene a bolí to neustále. Povedlo se snížit bolest pomocí antibiotik a uklidňuji hřebíčkem, ale o zub a zdraví se samozřejmě bojím. Míša má zase problém s můstkem a také ji to zlobí. S pojišťovnou jsme měli na výběr, buď se vrátit domů, a nebo pokračovat. Rozhodli jsme se pokračovat, ale dáváme si pozor.

V době větších zdravotních obtíží jsem s pojišťovnou řešil návrat domů. V rámci ročního cestovního pojištění musí člověk být mimo ČR půl roku. Jinak při dřívějším návratu musí doplácet všechna zdravotní pojištění za dobu co byl pryč, a proto jsem se nevrátil.


5) Jaký je Tvůj názor na bloggery, kteří o technikách přežití pouze píší a točí videa, přitom nikde nebyli?


Před 4 lety jsem se ztratil v Alpách, tyto teoretické dovednosti mě hodně pomohly a od té doby se jim věnuji aktivně. Do té doby to bylo hobby, součást mého života, ale moc jsem nad tím nepřemýšlel. Chtěl jsem zažít opravdovou situaci, třeba ztroskotání na opuštěném ostrově. Na nejmenovaném místě na Filipínách se nám to povedlo. Při natáčení první epizody jsme se nechali vysadit pro nás na neznámém ostrově. Měli jsme jen informace, že je tam voda i jídlo. A že nás za cca 30 hodin vyzvednou. Na ostrově se stalo několik věcí, které reálně ohrozily náš život a dnes už vím, že nikdy ztroskotat nechci. Ostrov není ráj, ale peklo. Je to něco co se nedá popsat, musí se to zažít. Lidé se dnes učí klasické věci jako bow drill (rozdělání ohně třením pomocí luku) a jak si udělat přístřešek na zemi. V tropickém pásmu vás do rána na zemi něco sežere. Bow drill je sice super, několikrát jsem pracoval s filipínskou bambusovou pilou, ale jakmile prší, nebo je 100% vlhkost, jsou vám tyto techniky k ničemu. Proto se snažím učit lidi, aby nepodceňovali vybavení. Nůž, lékárnička a zapalovač (cokoli jiného) je naprostý základ všeho. Nikdy nevíte, kdy se ocitnete v podobné situaci. Nebezpečí začíná nevině. "Island hopping na tamten ostrov je jen na hodinu, vezmeme jen foťák, hned jsme zpět." Lidé o tom nemluví, ale během našeho pobytu v Thajsku zemřelo desítky lidí na lodích, kteří nezvládli monzun (vzdušný proud).

Dodatek: Nejdřív by se to mělo zažít, je jedno jak, neříkám, že by se mělo nebezpečí vyhledávat, to ne! Ale alespoň ty věci zkoušet někde, kde nejsou ideální podmínky. V Thajsku na ostrově mi například rozdělání ohně trvalo hodiny.


6) Tvůj vzkaz pro čtenáře?


Návštěvy divočiny, je jedno jaké, jsou vždy na vaši odpovědnost. Učte se techniky přežití, jsou s námi od zrodu civilizace, ale nepodceňujte nebezpečí a vybavení. Cestujte s pokorou, šetřete přírodu a buďte vždy o krok napřed a připraveni. Nebezpečí přichází bez varování.


Facebook

Youtube kanál

Webové stránky

Instagram


223 zobrazení

© 2016 - 2020 První pomoc & Sebeobrana. Všechna práva vyhrazena.