PREPPERSTVÍ NEBO "KŘEČKOVÁNÍ"? A CO O SOBĚ PREPPEŘI PROZRADÍ?

Prepper je člověk, který se připravuje na události, které mají teprve přijít. Hnutí prepperů vzniklo v Americe a i když si preppera každý představuje jiným způsobem, měl by to být člověk, který žije normálním životem, ale ví, že svět nemusí být vždy jen bezpečné místo. Prepper často uvažuje nad black-outem, zemětřesením, hurikánem, nyní třeba aktuální pandemií koronaviru, zavřenými obchody, nefungujícím topením a podobně. Více informací o hnutí Preppers si jistě každý zájemce najde na internetu. Mnoho lidí si preppera představuje jako vojáka v uzavřeném bunkru, z něhož vykukuje alespoň několik zbraní, které mají zásobníky naplněné k prasknutí. Původní myšlenka prepperingu je ale taková, že by měl být každý člověk připraven tak, aby zvládl několik týdnů bez komfortu, který nám nyní podstrojuje moderní společnost, čili být schopen se najíst, napít, vyspat, získat teplo a ochránit zdraví - a to vše, bez ohledu na to, co se děje okolo nás. Možná by se dalo použít přirovnání prepper = soběstačnost.


V posledních letech je ale prepperské hnutí vnímáno jako skupina lidí v maskáčích, kteří si libují v zásobě střeliva (a zbraních). Pokud s nimi budete hovořit, sdělí vám, že zbraň přeci nebudou používat k něčemu špatnému, že je určena pouze pro obranu jejich a členů rodiny. Pak je ale zajímavá následující tabulka. Na platformě Facebook je několik let poměrně stálá skupina, která nyní zahrnuje přes 10 000 členů. Rolováním v posledním půl roce bylo vybráno 300 profilů přispěvatelů, které se zdály být důvěryhodné, přispívají velmi často a mají obsáhlé zásoby a informace. Informace, které o sobě poskytli (příspěvky, fotografie, facebookový profil jejich a členů rodiny) pak byly zasazeny do tabulky Excel. Byly zajímavé informace o místě bydliště a zásobách jídla, vody, léků, střeliva, pohonných hmot a podobně. V tabulce je pak velmi jednoduché vyfiltrovat konkrétní data. Níže alespoň ukázka toho, co jsou o sobě někteří preppeři ochotni sdělit veřejnosti. Tabulka je osekaná pouze na základní data, jména nejsou zveřejněna. Není ani zveřejněn poměr „místo bydliště“ vs. „zásoby v konkrétním místě“.


Tabulka níže znázorňuje, kolik lidí ze 300 sdělilo (a sdělení bylo dostupné všem 10 000 ze skupiny!), že má doma zásoby konkrétních materiálů, jídla, pohonných hmot, jaké mají zvláštní užitečné dovednosti/materiály, bylo dohledatelné, jaká je jejich adresa a zda mají rodinu.

*** filtrace vody, velké množství zásob jídla, vody, střeliva, schopnost desinfekce ozonem, znalost medicíny, fyziky,…


Není tedy pro některé preppery tato prepperská myšlenka pouze póza? První, co ví každý prepper, je, že své zásoby nestaví na obdiv. V případě potřeby je může použít, věnovat své rodině a dalším potřebným. Kombinace stavění svých zásob na obdiv a zároveň množství zásob střeliva na jejich obranu nám přijde velmi zvláštní, neuvážená… Až hloupá.


Prepper je někdo, kdo neustále prohlubuje své znalosti a dovednosti.

Prepper je někdo, kdo udržuje své tělo v kondici.

Prepper je někdo, kdo má nutné zásoby a nemusí křečkovat v době, kdy to dělají ostatní.

Prepper je někdo, kdo nestaví své zásoby na obdiv.


PREPPER JE NEVIDITELNÝ… a znalosti + dovednosti jsou důležitější, než neustálé pořizování věcí

483 zobrazení

© 2016 - 2020 První pomoc & Sebeobrana. Všechna práva vyhrazena.