top of page

ZÁCHRANÁŘSKÉ NŮŽKY: ČÍM ROZSTŘIHNOUT ODĚV PACIENTA V TERÉNU

ROZSTŘIHNOUT - NE POŘEZAT


Někdy se jako zachránci (laičtí, dobrovolní i profesionální) dostaneme do situace, kdy je třeba přestřihnout část oblečení zraněného - abychom na zranění řádně viděli nebo abychom raněného uvolnili, protože je oděvem někde přichycen (ve vozidle, v průmyslovém stroji). Taková situace se nestává zas až tak často, ale každý zachránce na ni čas od času narazí. Většině pacientů dokážeme oděv ochránit (zvlášť motorkáři jsou neradi, když se jim drahé oblečení poškodí :-)).


V nouzi můžeme na toto nezbytné přestřihnutí oděvu použít v podstatě cokoli (nůžky, nůž, řezák). Pokud jsme ale profesionálové, u kterých se dá očekávat, že s raněným přijdou do kontaktu - záchranáři, hasiči, policie, Červený kříž a jiné organizace, je dobré se vybavit zodpovědně. Na oblečení raněného vždy použijeme ideálně nůžky k tomu určené - záchranářské nebo trauma nůžky. Ostatními nástroji - řezáky pásů a noži - bychom mohli člověka poranit - a to i přes to, že sofistikované "rescue" nože nebo udělátka, mají často oblý konec nástroje, díky čemuž by měl být nástroj bezpečný. Při používání takového nástroje je potřeba být opravdu opatrný a pečlivý. Proto je dobré nákup takového nástroje zvážit - budu dostatečně klidný při řezání oděvu? Mám s ošetřováním raněných velké zkušenosti nebo jsem dobrovolník, který se s těžce raněným setká minimálně? Obyčejné "trauma" nůžky fungují velmi dobře a i na pohled jsou více profesionální, než máchání nožem kolem raněného člověka.


Často jsou na první místo dávány skládací nůžky Raptor od značky Leatherman. Nemusí být ale nezbytně nejlepší. Podobně dobře poslouží nůžky NAR Trauma Shear nebo dražší nůžky značky XSHEAR. Pokud chcete specialitku za pár korun, podívejte se na mini nůžky značky Piranha 5,5", se kterými lze rozstřihnout i motorkářskou kombinézu a díky velikosti se vejdou se do každé kapsy. Jen nevydrží tolik, jako třeba Raptory.MINI RECENZE: LEATHERMAN RAPTOR


Důvodů pro používání Raptorů je několik:


  • jsou bezesporu velmi kvalitní

  • mají hned několik funkcí (jak rozepisuji dále)

  • kombinují to nejlepší z nůžek a nožů

  • když s nůžkami pracuji u pacienta, hrozí menší riziko poranění a „vypadá to lépe, než s nožem“


Nůžky Raptor jsou skládací a dodávají se s pouzdrem na opasek nebo molle systém. Do pouzdra lze nůžky umístit jak složené, tak ale i připravené k použití. Pouzdro je rotační, takže polohu lze na opasku upravit podle preferencí. Pokud nechcete nosit nůžky v pouzdře, jsou i samotné nůžky opatřeny klipem, který lze zasunout za opasek.


FUNKCE:
  • nůžky z oceli 420HC

  • nástroj na rozbití skla z karbidu wolframu

  • řezák bezpečnostních pásů

  • řezák prstenů

  • pravítko (5 cm)

  • klíč na otevření kyslíkové láhve (v ČR pro svou práci příliš nevyužijete)


Nůžky mají to, co pro práci záchranáře potřebujete – jsou rychle dostupné díky klipu na opasek a pouzdru, nemusím lovit nůžky z batohu. Bez problémů přestřihnou oblečení, pásy, látky, motorkářské oblečení a dokonce i hrudní kost. Mají v sobě to dobré z nožů – řezák bezpečnostních pásů a rozbíječ skla. Nevýhodou je, že se obtížně rozkládají jednou rukou, proto pro práci ve výškách používám ještě MIKOV RESCUE nůž, který lze jednoduše rozevřít jednou rukou i v kožené rukavici.Comments


bottom of page