top of page

PŘEHLED SEBEOBRANNÝCH PROSTŘEDKŮ

Aktualizováno: 7. 1. 2022

Obranných prostředků je na trhu mnoho a stále přibývají. Zlepšuje také jejich výkon, účinnost a design, přičemž cena klesá. Názory na to, který z nich je nejlepší, jsou různé. Co instruktor, to jiný názor. Cílem přehledu níže není propagace konkrétního obranného prostředku, ale seznámení se všemi, včetně jejich výhod i nevýhod. Každý obraný prostředek (opravdu každý) vyžaduje i trénink beze zbraně, trénink taktiky a fyzické přípravy. Obranný prostředek nestačí pouze vlastnit. Mnoho lidí má potřebu hodnotit všechny obranné prostředky, hledat na nich chyby a ukazovat, proč nejsou účinné. Většina obranných prostředků slouží především k tomu, aby mohla oběť využít momentu překvapení a díky tomu utéct, případně získat fyzickou převahu. Nejde tedy ani tak o typ obranného prostředku, ale o to, zda jej umí oběť použít.

POUŽITÍ OBRANNÝCH PROSTŘEDKŮ

Každý obranný prostředek je nutné si vyzkoušet, nejideálněji projít alespoň seminářem nebo ukázkovou hodinou. Obranný prostředek je pak nutné umět ovládat, ověřit si, že je ve funkčním stavu a umět jej spustit/správně použít. Mezi nejlepší umístění se považuje nošení prostředku na opasku nebo taktické vestě, nikoli tedy v hluboko v kapse, kabelce nebo batohu. Pokud lze předpokládat možnost vzniku situace, která bude použití obranného prostředku vyžadovat, je vhodné připravit si jej do ruky. A obecně se doporučuje, pořizovat si obranné prostředky s ergonomicky tvarovanou rukojetí. Další doporučení jsou uvedena u konkrétních prostředků. Záměrně neuvádím konkrétní značky a výrobce, pro doporučení konkrétního výrobku mě kontaktujte na psp.zachrar@gmail.com.


BOXER

Boxer je levná a mezi rváči oblíbená zbraň. Nevýhodou je, že je nutné se dostat k útočníkovi blízko a musíte umět udeřit správně pěstí i bez něj (jinak si poraníte ruku). Boxer je zbraň, která je bezpečnostními složkami vnímána negativně, působí nehezké tržné a zhmožděné rány a dokonce zlomeniny.


PARALYZÉR

Paralyzér je velmi známá a oblíbená sebeobranná zbraň. Výhodou je, že "praskání elektřiny" působí jako varovný signál, je vhodná na obranu proti psům (nesnášejí zvuk praskání elektřiny). Co se týká samotného působení na útočníka - člověka, jsou komentáře různorodé. I paralyzér má působit především jako pomůcka, kterou využijete k momentu překvapení a následnému úniku od agresora. Výhodou paralyzéru je velikost a praskající pronikavý zvuk elektřiny. Nevýhodou je však to, že většinu útočníků neznehybní a oběť se musí k útočníkovi dostat do blízkosti. Opět se tedy jedná o pomůcku, která oběti pomáhá vytvořit moment překvapení.


KRAKEN

Kraken je ruční kanón, který vystřeluje tenisové míčky rychlostí okolo 120 m/s. jedná se o nesmrtící a přesto účinnou zbraň. Nevýhodou je její velikost, na použití v domácnosti ale postačí. V ČR není běžně dostupná.


OBUŠEK, TONFA

Obušek, především teleskopický, patří mezi opravdu zajímavé prostředky, pokud vás s nimi někdo naučí manipulovat. Teleskopické obušky se dají nosit poměrně dobře skrytě, výhodami je, že si jím lze držet odstup od útočníka a může se použít například jako vratidlo k zaškrcovadlu nebo na rozbití okna vozidla (ne snadno, ale lze to). Doporučuji kalený teleskopický obušek délky 18" - 21".


OSOBNÍ ALARM

Osobní alarm patří k prostředkům, které mají za cíl překvapit útočníka a pomoci tak oběti se bránit, utéct a upozornit na sebe. Samotný alarm váš před útočníkem však neochrání. Jeho nevýhodou je, že zvuk (cca 130 db) připomíná alarm vozidla. Výhodou je pak cena a velikost. Často se na něm nachází také svítilna, která však postačí pouze k drobnému osvětlení. Jedná se o malý plastový přívěsek na klíče, do kapsy, který po stisknutí tlačítka začne vydávat pronikavý zvuk.


PEPŘOVÝ SPREJ

Jedná se o pravděpodobně nejrozšířenější prostředek pro sebeobranu. Cílem použití není okamžitě zastavit útočníka (ani se to často nepovede), ale využít momentu překvapení a útočníka omezit (poté musí následovat útěk nebo důrazná obrana). I když někteří pepřový sprej bez výjimek zatracují, jedná se stále o jednu z nejlepších možností obrany, jaké známe.


PLYNOVÁ PISTOLE

Plynovka - pravděpodobně to nejhorší, co si lze pro sebeobranu pořídit. Jedná se o mix pistole a pepřového spreje. Nutno však k tomu dodat, že přejela nevýhody obojího. Další nevýhodou je, že se špatně nosí a vypadá jako opravdová pistole - naneštěstí, pokud má útočník opravdovou pistoli v ruce.


NŮŽ

Pro sebeobranu není nůž považován za vhodný z několika důvodů: Je nutné s ním umět zacházet, to vyžaduje mnoho měsíců - let tréninku. Při obraně nožem vždy teče krev - útočníkovi i obránci (riziko nákazy). Jedná se o zbraň, která může být velmi snadno smrtící a špatně se používá tak, aby smrtící nebyla. Zastavovací účinek nože není většinou okamžitý a oběť má často blok bodnout jiného člověka nožem.


TAKTICKÉ PERO, KUBOTAN, JAWARA

Taktické pero, kubotan, jawara... Levná, nenápadná a malá plastová, dřevěná nebo kovová tyčka. Používá se při úderech a jako tlak na citlivé body na těle. Je legální téměř ve všech státech. Není problém s ní cestovat i přes bezpečnostní rámy. Nevýhodou je nutnost přiblížit se k útočníkovi, jedinec netrénovaný v sebeobraně ji tedy plně nevyužije.


TAKTICKÁ SVÍTILNA

Kvalitní taktická svítilna odolá pádům, úderům, má stroboskop a... svítí. Jsou vyrobené z tvrzených materiálů. V současné době na trhnu bohužel neexistuje varianta kvalitního spojeného paralyzéru se svítilnou - pokud chcete kvalitu, pak kupovat zvlášť. U svítilny je vhodné se při výběru zaměřit na počet lumenů (svítivost), dosvit, odolnost velikost a napájení. Osobně používám svítilnu od společnosti Fenix (jeden z předních výrobců) - 900 lm a dosvit 240 m + stroboskop.


TASER

Taser je distanční elektrický paralyzér, zbraň založená na principu elektrického šoku, která vystřelenými elektrodami paralyzuje nervovou soustavu zasaženého. Tvarem připomíná pistoli. V ČR není taser určen pro civilisty. Výhodou je možnost zasažení útočníka z dálky a jeho okamžitá paralýza. Nevýhodou je velikost a cena, cca 20 000,-.


PISTOLE, REVOLVER

Palné zbraně umožňují obranu na velkou vzdálenost, působí okamžitě, může ji použít i fyzicky slabý jedinec a jedinec, který je raněný. Pro použití je však nutné vlastnit zbrojní průkaz, být trénován a být ochoten vystřelit na člověka v případě, který uvádí zákon 40/2009 Sb. s aktualizací z roku 2015 o nutné obraně. Je povinnost nosit zbraň skrytě a při použití v místnosti hrozí zranění jiných osob, než je útočník. Netrénovaným jedincům (v taktice sebeobrany) hrozí, že jim bude zbraň spíše odejmuta, než že ji použijí - a to je opravdový problém. Dále je nutno pracovat se vzdáleností - dle nejen našich zkušeností je pravděpodobné, že vás 10 a méně metrů vzdálený útočník s nožem (či jinou ne-střelnou zbraní) stačí zranit dříve, než vy dokážete vyjmout zbraň z pouzra a vystřelit.


2 032 zobrazení
bottom of page