JAK NEMÁ VYPADAT KURZ PRVNÍ POMOCI

Aktualizováno: dub 7

S kurzy se v posledních letech doopravdy roztrhl pytel, nejen s kurzy první pomoci, ale také s těmi ostatními. Dělat kurzy je dnes totiž velký byznys. Většinou stačí, pokud sami nějaký kurz absolvujete a rovnou můžete vyučovat kdekoli a cokoli - často dnes není nutné studovat a prokázat se praxí. Zatímco mnoho špatně vedených kurzů v lidech zanechá pouze nepříjemnou zkušenost a možná také znechucení činnosti, pro kterou se nadchli, jsou tu také špatně vedené kurzy, které mohou vést k ohrožení zdraví, života či přímo ke smrti člověka. Dnes budu psát o kurzu první pomoci, který proběhl v roce 2018. To, že se dnes školitelé předhánějí, kdo bude lepší, přijde s lepšími pomůckami pro nácvik resuscitace a trochu se vzájemně pošťuchují, je normální. Ovšem to, co se dalo zažít v roce 2018 na školení první pomoci jedné nadnárodní společnosti pro 60 zaměstnanců, se jen tak neopakuje.


Celé školení shrnu do několika bodů a pokusím se je uvést na pravou míru. Co se tedy na školení této lektorky můžete dozvědět:


1) Pro výuku první pomoci nepotřebujete žádné pomůcky, stačí jen jeden model pro nácvik resuscitace.


Potřebujete. Protože si zapamatujeme: 20% z toho, co slyšíme, 50% z toho, co slyšíme a vidíme, 70% z toho, co říkáme, 90% z toho, co děláme. Přednáška je ještě horší zlo, než videonávod na první pomoc. Pokud si něco nezkusíte, netrénujete a nedrillujete, neumíte to.


2) Celý kurz první pomoci lze zvládnout za 1 hodinu.


Tato lektorka nejen že zvládla kurz první pomoci o spoustě témat za 1 hodinu, ale dokonce kurz stihla prokládat spoustou zážitků, příběhů a konzultací s asi 10 záchranáři (ptala jsem se kolegů, nikdo ji na záchrance neznáme, proč asi?). První pomoc je vhodné vyučovat alespoň 4 hodiny, z toho minimálně 2 hodiny praxe.


3) Není třeba ani zmiňovat aplikaci Záchranka.


Aplikace záchranka je jediná doopravdy užitečná aplikace, která při správném použití odešle GPS souřadnice přímo do PC dispečera/ky. Ve vozidle záchranné služby je pak navigace, která posádku navede až k mobilnímu zařízení - k pacientovi.


4) Pokud jsi v civilizaci, volej 155. Pokud jsi v přírodě, volej 112, dokážou tě vystopovat na 1 metr.


Na dispečinku 112 vás dokáží vystopovat, ale pouze tehdy, pokud voláte z pevné linky. Při volání z mobilního telefonu se na mapě lokalizuje pouze nejbližší vysílač. Není tedy pravdou, že by vás z dispečinku 112 dokázali tak přesně lokalizovat. To umí jen aplikace Záchranka


5) Krvácení z nosu se řeší záklonem hlavy.


Nikoli, již mnoho let. Pokud byste byli na mém kurzu, dozvěděli byste se, že se pacient usadí před umyvadlo, řádně se vysmrká a stiskne nosní křídla (drží 5 - 10 minut), od té doby dýchá ústy, nevykonává fyzickou aktivitu a nesmrká, dále chladí oblast čela a nosu. Krvácení by mělo být zastaveno do 20 minut. Pokud stále krvácí nebo jde o krvácení způsobené úrazem, je indikován transport k lékaři, který použije další metody zástavy krvácení.


6) AED je krabice, která pracuje sama.


AED je automatizovaný externí defibrilátor, nikoli krabice. Je to přístroj, který při správném použití a fibrilaci komor srdce pacienta zvyšuje šanci na přežití o 75!!! %. Je nutné ho však zapnout a postupovat dle toho, co nám říká. Pokud je elektrický výboj doporučen, přístroj se sám nabije a hlásí, že máme stisknout tlačítko ve chvíli, kdy se pacienta nikdo nedotýká. Při manipulaci s AED je také zásadní, aby stále někdo prováděl masáž srdce, pokud tedy není vyzván přístrojem, aby na chvilku přestal (přístroj potřebuje vyhodnotit stav akce srdce).


7) AED pozná, že je člověk mrtvý - to lektorka dokonce sama zažila a konzultovala se záchranáři.


Nepozná. Automatizovaný Externí Defibrilátor pozná, zda je rytmus srdce defibrilovatelný nebo nedefibrilovatelný.


8) Na zlomeninu je třeba najít nějakou dlahu (koště, rovnou větev).


Mnoho a mnoho let se tento postup nepoužívá. Je zbytečně náročný, zbytečně traumatizující pro poraněnou končetinu a hlavně, zbytečně bolestivý pro poraněného. Dobrou variantou jsou dlahy Sam Splint, pokud je zachránce umí SPRÁVNĚ použít.


9) Krvácení ošetříme tlakovým obvazem, má 3 vrstvy. A nebo škrtidlem.


Správně, možná by ale bylo vhodné zmínit (a především natrénovat), co to vlastně je ten tlakový obvaz, jaké jsou ty 3 vrstvy, jak lze improvizovat. Ztráta krve je to, proč pacienti s krvácením umírají. A první, kdo je na místě a kdo musí zasáhnout, je laik. Zaškrcovadlo/turniket (nikoli škrtidlo) je dalším tématem a jeho použití musí být drillováno.


10) Místo pro stlačení hrudníku při srdeční masáži najdeme tak, že si nalezneme střed hrudníku, tedy mezi spodními žebry a klíčními kostmi. Pak si najdeme kyčelní kosti a spojíme je v duchu s rameny. Tam, kde se nám všechny přímky protnou, tam je místo pro provádění srdeční masáže. Uffff.


Komentáře netřeba. Lekce geometrie? :-)


11) Zkontrolujeme, zda člověk dýchá (dle ukázky tak, že se na něj ze vzdálenosti 1 m podívám a poznám to).


Na zemi v centru města ležel mladý muž, kolem něj stálo asi 15 lidí. Kolegyně - záchranářka se šla podívat, zda něco nepotřebují. Lidé stojící okolo hlásili dispečerce 155, že pacient dýchá. Pacient byl však zcela zřetelně a objektivně modrý, měl lapavé dechy a pod hlavou měl množství oblečení, aby si neotlačil hlavu. Byl v bezvědomí a srdce mu nepracovalo. Proč mohl zemřít mladý člověk? Protože některé kurzy nevysvětlují, jak správně zhodnotit stav dýchání. Pacient nakonec přežil - díky zásahu mé kolegyně.

P.S. Stav dýchání hodnotím při záklonu hlavy pacienta cca 10 sekund. Vidím, zda se zvedá hrudník, slyším, zda se pacient nadechne a vydechne. A také cítím proud vydechovaného vzduchu na své tváři, protože jsem u pacienta, nikoli metr od něj.


12) Uděláme záklon hlavy (dle ukázky hlavu zcela vyvrátíme prudkým pohybem z 1. krčního obratle :-).


Záklon hlavy je třeba dělat důkladně, leč opatrně. Ještě lépe - dnes se laikům vysvětluje jako vytažení brady pacienta směrem ke stropu. Laici tomuto postupu lépe rozumí a lépe ho provedou, čímž kvalitně uvolní dýchací cesty.


13) Epipen je pomůcka pro alergiky. Když se budou dusit, ví to a umí tu pomůcku použít. My jsme jen tichý pozorovatel a zavoláme záchranku.


Kdo prodělal těžkou alergickou reakci, by měl mít u sebe Epipen, předplněné pero s dávkou Adrenalinu, který je metodou první volby u této reakce (také se jí říká anafylaktický šok). Toto pero je určeno i pro použití laikem, neboť při anafylaxi dochází k rychlému otoku dýchacích cest a je velmi pravděpodobné, že bez tohoto léku zemře. Není tedy vhodné přihlížet jako tichý pozorovatel. Injekce se pak aplikuje do svalu do stehna.


14) Popáleniny mají 4 stupně: první (zarudnutí), druhý (puchýř), třetí (takové to bílé okolo) a čtvrtý (zuhelnatění). Popáleninu chladíme.


Nevím, co je "takové to bílé okolo", ale u popálení je třeba zmínit, že je nutné chladit stěžejní místa okolo dýchacích cest (hlava, krk, hrudník), aby mohl pacient dýchat. Je také dobré zmínit zrádnost tzv. inhalačního traumatu, při kterém může dojít velice rychle k dušení.


15) Srdeční masáž provádíme takto: "raz, dva"... No, pojďte si to zkusit.


Aby byla srdeční masáž prováděna kvalitně, je třeba, aby byla frekvence stlačení 100/min a hloubka stlačení cca 5 cm (také 1/3 předozadního průměru hrudníku pacienta). Pokud toto není dodrženo, masíruje zachránce mrtvolu bez šance na přežití.


16) Při poranění elektrickým proudem ošetříme popáleninu, TEČKA.


Při zásahu elektrickým proudem se nejvíce bojíme možnosti vzniku srdeční arytmie, které může přejít do takové podoby, že se srdce zastaví a postižený umírá. Je tedy nutné každého člověka zasaženého elektrickým proudem nechat zkontrolovat lékařem a provést záznam EKG.


17) Lektorka patří mezi ty nejdražší v ČR.


Byznys je byznys :-).


Zatímco jsou mnohé body úsměvné, u 9 bodů ze 17 může pacient (váš kolega, kamarád, příbuzný) skutečně zemřít jen proto, že mu byl nedostatečně nebo dokonce zcela chybně podán postup při poskytnutí první pomoci. O tom, že lektorka neměla vybavení a absolventi si nic nezkusili, netrénovali a nedrillovali, se tu zmiňovat nemusím. Tento článek by se dal shrnout krásnou větou od nadřízených, kteří kurz objednávali a zařizovali: "Víte, když my ten kurz první pomoci potřebujeme mít na papíře a podepsaný".