JAK NAHLÁSIT, ŽE SE STALO HROMADNÉ NEŠTĚSTÍ

UPOZORNĚNÍ: Tento článek není návodem pro to, aby laici z místa hromadného neštěstí podávali hlášení METHANE. Jedná se skutečně pouze o informativní článek o tom, co je pro řešení mimořádné události pro operační středisko záchranné služby zásadní.


Pamatujete na nehodu letadla v Suchdole z roku 1975? Možná jste tuto nehodu viděli v jednom z dílů Sanitky. Tehdy někdo řekl: „Pošlete všechno, co máte.“ (myšleno sanitní vozidla). Na tu dobu to zvládli skvěle, jenže dnes, kdy máme jako zdravotnická záchranná služba za rok víc jak milion výjezdů!!!, by to nešlo. Není možné na úkor jedné, byť velké, nehody, neposkytnou pomoc jinému.


METHANE je pomůcka, která umožňuje ve velkém stresu (ano, i zkušení záchranáři budou ve stresu) předat adekvátní informaci operačnímu středisku zdravotnické záchranné služby při hromadném postižení zdraví. Za normálních okolností nějaký laik na místě nahlásí, co se stalo (pád letadla, vykolejení vlaku, hromadná nehoda na dálnici a podobně) a první posádka, která přijede na místo události, podá tzv. informaci METHANE, která je víc konkrétní, než jen „spadlo letadlo“. Také díky tomu operační středisko stanoví další postup, množství prostředků a aktivaci dalších jednotek. Je nutné se prvně rozmyslet, co budu říkat, ať zvláště do vysílačky neblekotám jedno přes druhé. METHANE je vše, co záchranné složky potřebují vědět pro rychlý zásah s minimem rizika.


M - můj volací znak/jméno

E - exaktní popis místa události

T - typ událost

H - hrozby

A - aktuální přístup k místu zásahu

N – numerický odhad raněných

E – emergentní služby/koho ještě potřebuji na místo


  • M: KDO VOLÁ: V podstatě se představím, ať operační středisko ví, s kým má tu čest. Pokud jste tam „služebně“ a hlásíte vysílačkou, tak váš volací znak.

  • E: MÍSTO UDÁLOSTI: Kde se situace nachází (město, silnice „z“ „do“, pole u „vesnice“, dálnice číslo,…)

  • T: TYP UDÁLOSTI: Jaký typ události se stal:pád letadla, srážka osobního a nákladního vlaku, aktivní střelec, výbuch chemičky, požár paneláku,…)

  • H: HROZBY: Především vše, co může způsobit další zranění, například nestabilní objekt, výbuchy (nikdy nevíme, kolik je ještě materiálu k výbuchu), agresor, technická kapalina na vozovce). Ale i zdánlivě běžná rizika, jako je ledovatka na vozovce, dráty nad místem události (hrozba pro vrtulník), chemické látky v objektu, a tak dál…

  • A: PŘÍSTUP PRO ZÁCHRANNÉ SLOŽKY: Víme o vozovce, kterou se dá bezpečně přijet? Také nehoda na dálnici – ve kterém je to pruhu (pomůže říct, že je to na silnici z Turnova směr Liberec).

  • N: POČET RANĚNÝCH: Když nedokážu rychle spočítat, uvedu aspoň: „vidím 1 lokomotivu a 3 vagóny“, „vidím 1 dodávku a asi 4 osobní vozy“. Je to takový rychlý odhad, kolik může být na místě MAXIMÁLNĚ lidí. Například viz výše dodávka a 4 osobáky: dodávka 6 lidí + 4x5 lidí v osobních autech = 26 osob.

  • E: KDO JE JEŠTĚ TŘEBA: S tím si laik asi moc neporadí, může to být třeba autobus pro nezraněné osoby v nepříznivém počasí, ozbrojené složky a podobně.

Aplikace Záchranka má možnost spojit se s vámi videohovorem, dispečerovi tak situaci ukážete v reálném čase. O tomto videohovoru si rozhodne dispečer, pošle SMS, ve které je odkaz, jehož otevřením se videopřenos aktivuje. Ale prosím, nespoléhejme pouze na appky v telefonu. METHANE je samozřejmě určen primárně pro záchrannou službu, nicméně lze si odvodit, co po nás bude dispečer asi tak chtít, i když budeme laici – především místo události, typ události a orientačně počet raněných. Někdy je fajn se zamyslet dřív, než se něco stane.