JAK VYBAVIT LÉKÁRNIČKU

Aktualizace: čvc 8

K sepsání článku o vybavení základní lékárničky mě mimo jiné přesvědčil batoh jednoho týmu dobrovolných hasičů. Tým si pořídil "Profi batoh pro hasiče" za téměř 6 500,-. Vybavení patřilo mezi méně kvalitní, ale největší zajímavostí byl tzv. popáleninový balíček, který obsahoval 1 ks Water-Jalu (10x10 cm!!!) a 1 ks mastného krytí. Dále například škrtidlo s automatickou přezkou (užívá se na odběry krve, kanylaci žíly,...), ale jistě ne na zaškrcení končetiny. Největším obvazem pak bylo 12 cm široké obinadlo. Pokud by měl být batoh a vybavení koupeno zvlášť, pořídili byste si to samé vybavení (ale v lepší kvalitě) za summa summarum 4 000,-. Zbylé 2 500,- by se mohli investovat například do skutečného popáleninového balíčku.


Trh se zdravotnickým materiálem dnes nemá téměř žádná omezení. Pro lékárničku určenou na každodenní nošení je nutná malá velikost, nízká hmotnost a maximální funkčnost. Pokud bude z těchto 3 proměnných cokoli chybět, může se stát, že lékárnička pro každodenní nošení zůstane ve skříni, a to nechceme. Každá lékárnička by měla být jasně a srozumitelně jako lékárnička označena, aby ji v případě potřeby mohl využít i náhodný kolemjdoucí, tedy žádné "army sumky" bez označení.


Níže uvedený soupis materiálu v lékárničce je sestaven podle mých znalostí, zkušeností a nejlepšího svědomí :-), nemusí být tedy nutně tím nejlepším. Při sestavování lékárničky vycházím z algoritmu ošetřování C-ABC a dále přidávám materiál, který sice není nezbytný, nicméně při menších úrazech poskytuje výrazný komfort.


C - ABC (M - ABC)

 1. C (M): catastrophic (massive) hemorhage: katastrofické nebo také masivní krvácení

 2. A: airway (dýchací cesty)

 3. B: breathing (dýchání)

 4. C: circulation (krevní oběh)


OBSAH LÉKÁRNIČKY:


PRO OŠETŘENÍ "C" (MASIVNÍHO KRVÁCENÍ)

 • 4 ks rukavic: Základní z materiálů v lékárničce. Chirurgické rukavice v této lékárničce není potřeba mít sterilní, zabíraly by příliš místa. Můžeme se setkat s rukavicemi latexovými, nitrilovými a vinylovými. Používejte nejlépe nitrilové, na které nebývají alergie. Latex je také dobrá varianta, ale při kontaktu s desinfekcemi, které obsahují alkohol, se rozpouštějí. Vinylové rukavice jsou varianta, která je primárně určena pro přípravu jídla, úpravu lůžka a přípravu léků. Ochrana proti biologickým a chemickým vlivům je u vinylu nedostatečná.

 • 1 ks velkého sterilního čtverce 10 x 20 cm: Jsou výborné pro zástavu krvácení i pro samotné čištění menších ran, protože pro úplné vyčištění nestačí pouze nalít dezinfekci na ránu, ale nečistoty se musí manuálně z ranky evakuovat. 

 • 1 ks trojcípého šátku: Šátek je výborný pro imobilizaci končetin i pro ošetření krvácejících ran. Opět je lepší z látky (úpletu), než verze papírová. 

 • 1 ks obyčejného obinadla: Obinadlo pro ošetření malých i velkých krvácení. Pozor na obinadla určená k použití na sádrovou dlahu, jsou téměř nepružná a končetina se jimi obvazuje velice obtížně. 

 • 1 ks elastického obinadla: Elastický obvaz je výborný pro fixaci zhmožděných a podvrtnutých kloubů a poraněných svalů. V kombinaci s obyčejným obinadlem se mi v praxi osvědčil jako výborný tlakový obvaz.

 • ZAŠKRCOVADLO: Doporučovali jsme SWAT-T tourniquet, bohužel ve studii propadl (aktualizace, více ZDE). Lze tedy SWAT-T doporučit? Při zástavě masivního krvácení je metodou 1. volby tlak přímo na ránu (tlakový obvaz). Pokud toto selže, pokud se jedná o otevřenou zlomeninu s masivním krvácením nebo vysokou amputaci, přichází na řadu zaškrcovadlo. SWAT-T tourniquet lze zároveň použít jako tlakový obvaz, tedy přiloží se za menšího tahu přímo na ránu s krytím nebo tlakovou vrstvou. Lze využít i tourniquet, který lze naložit jednou rukou, například C.A.T (dolní část článku), ale zabere více místa.

 • 1 ks kompresní gázy: Jedná se o absorbční gázu z bavlny, která je vakuově stlačená. Je 6-vrstvá.

ošetření krvácení
kompresní gáza

PRO OŠETŘENÍ "ABC" (dýchací cesty - dýchání - krevní oběh):


Pokud je zastaveno masivní krvácení, přistupuje se k uvolnění dýchacích cest záklonem hlavy a pokud pacient nedýchá, je zahájena nepřímá srdeční masáž. Není tedy třeba žádných zdravotnických udělátek. Rouška pro dýchání z úst do úst se již nedoporučuje. Maska pro dýchání je účinná, pokud je použita správně. Je ale velká, do této lékárničky se nevejde. Ani vzduchovod zde není nutně třeba.

 • 1 ks izotermické folie: Folie určená pro tepelný komfort i jako ochrana před deštěm. Nezáleží, kterou stranou ji přiložíte na tělo pacienta. Její hlavní funkcí je zabránění úniku tělesného tepla. Pacient musí být do folie zcela zabalen, užíváme označení "zabalen jako bonbon" (pozor na tzv. komínový efekt). 

CO DÁLE PRO OŠETŘENÍ:


Lékárnička je určena pro každodenní nošení, tedy předpokládáme, že se setkáme spíše s menšími úrazy, řeznými rankami a odřeninami. 

 • 1 ks dezinfekce: Obyčejný peroxid vodíku (3% COO) je nejlepší a nejuniverzálnější desinfekční prostředek, jaký můžete v této lékárničce mít. Velice jsem si ho oblíbila při zaměstnání na traumacentru a úrazové chirurgii. Případně Jodisol pero - dlouhá doba trvanlivosti.

 • 1 ks náplasti bez polštářku: Nejlépe se osvědčila látková, výborně drží a lze s ní fixovat i zlomeniny prstů na horní i dolní končetině. Protože by celý kotouček této náplasti zabíral v lékárničce mnoho místa, je náplast již nastřižená na proužky a nalepená na vnitřek lékárničky.

 • 3 ks leukostehů: Opět se osvědčily leukostehy látkové. Drží mnohem lépe než papírové. Před jejich aplikací je nutné okolí rány i samotnou ránu osušit nejlépe sterilním krytím.

 • 4 ks náplasti s polštářkem s fixací ze 4 stran: Výborná náplast pro krytí drobných ran i puchýřů. Polštářek je dostatečně silný a náplast drží na těle.

 • 4 ks náplasti s polštářkem již nastřižené na proužky: Zde doporučuji opět látkový základ náplasti a variantu již nastříhaných a samostatně zabalených náplastí.

 • 1 ks nepřilnavého mastné krytí: Toto krytí na napuštěné neutrálním masťovým základem. Přikládá se přímo na ránu, ke které nepřischne, nedojde tedy ke stržení granulační tkáně při převazu. Další variantou je krytí Inadine - zde pozor na alergie na jod.

 • 1 ks elastického obinadla Coban: Samodržící obinadlo různých rozměrů, vhodné místo náplasti, drží i na prstech, je pružné.

 • 1 ks tkáňové lepidlo: Je složeno z monomerního n-butyl-2-kyanoakrylátu, který ve styku s tkáňovou tekutinou rychle polymeruje, jeho antibakteriální film chrání ránu, rychle uzavírá hladkou a čerstvou ránu, lze použít i v obličeji, možnost sprchování (na 3. fotografii pod tímto odstavcem - modrá tuba).

definitivní ošetření menších ran

Obinadlo Coban:CO NA INTERNÍ STAVY:

Není mnoho interních stavů, které bychom u neznámého člověka s jistotou poznali. Pokud je někdo závažně nemocný, většinou si u sebe léky pro rychlé použití nosí. Jedná se například o Epipen (silná alergická reakce), Glucagen (hypoglykemie), a podobně. Tuto lékárničku spíše vybavíme léky proti bolesti, alergii, horečce a hroznovým cukrem. Každý lék musí být označen datem expirace a číslem šarže pro případ, že by se jednalo o šarži vadnou a bylo třeba ji na doporučení vyřadit. Dále je potřeba myslet na to, že v ČR může podat léky pouze zdravotník na základě indikace lékařem. Člověk, který lék potřebuje (například Ibalgin na bolest), by si jej měl vzít sám na svou zodpovědnost.

 • 2 ks analgetik: Léky proti bolesti. Postačí volně prodejná bez lékařského předpisu. Postačí Ibuprofen, kyselina acetylsalicylová,...

 • 2 ks antipyretik: Léky na snížení teploty. Postačí volně prodejná bez lékařského předpisu. Například kyselina acetylsalicylová, paracetamol,...

 • 2 ks antihistaminik: Léky působící proti alergii. Opět postačí volně prodejná bez lékařského předpisu. Nejčastěji se prodává například Zyrtec, Zodac, Xyzal, Fenistil,...

 • 3 ks hroznového cukru: Použít při příznacích hypoglykemie.

 • Magnesium (hořčík): V tabletách i v prášku. Magne B6 forte. 


savé krytí uloženo v nepromokavém sáčku

DOPLNĚNÍ:


Tato lékárnička je postavená na míru, v tomto provedení nelze nikde zakoupit. Při jejím sestavování také hodně záleží na zkušenostech jejího majitele. Jak si lze všimnout výše, lékárnička obsahuje poměrně velký objem tlakového materiálu, když se navrství (je shodný s objemem tlakového izraelského obvazu velikosti FCP 02). Zároveň lze ale tento materiál použít jednotlivě (šátkový závěs, fixace kloubu elastickým obinadlem, ošetření a obvaz menších ran, ošetření popáleniny,...). Tím chci říct, že pokud bych byla v první pomoci nezkušená, raději si pořídím pár rukavic, pořádný tlakový obvaz (já mám oblíbený izraelský, Oleas,...) a zaškrcovadlo, protože se jedná pouze o 3 komponenty, které lze rychle použít i při velkém stresu. Já ve své lékárničce zvolila více komponent, protože tak má větší využití a poskytuje mi komfort při pohybu v přírodě i ve městě, mám s první pomocí zkušenosti a jsem zdravotník.


Verze pro ty, kteří chtějí mít lékárničku co nejjednodušší:


rukavice + tlakový obvaz + tourniquet


ČASTO SE PTÁTE:


"TAKTICKÝ" TURNIKET: Nejčastěji C.A.T. - turniket, který se dá poměrně jednoduše naložit jednou rukou. Funguje dobře, pokud s ním zachránce umí zacházet.


IZRAELSKÝ OBVAZ VS OLEAS: Nezáleží, jaká varianta se použije. Oba výrobky jsou v originálním obalu složené vakuově, zabírají tak co nejméně místa. Jejich použití je snadné a jedná se o tlakový obvaz vysoké kvality.


HEMOSTATIKA: Hemostatika pro použití v CIVILNÍM prostředí nevidím jako vhodná. Nejsou primárně určena pro laiky v civilu a jsou drahá (například Celox na obzázku níže lze pořídit za 1 500,- Kč).


4,612 zobrazení

© 2016 - 2020 První pomoc & Sebeobrana. Všechna práva vyhrazena.