Návod umístěn v československých opevněních z let 1935 – 1938. Tento článek není návodem na první pomoc ani lékařskou péči!!! Mějte na paměti, že vzhledem k létům, kdy byl sestaven, může obsahovat nepřesnosti nebo dokonce závažné chyby. Je však unikátní, obsahuje sbírku příznaků, projevů, nelékařské první pomoci, lékařské první pomoci, možností odstranění látky z terénu nebo objektu a upozorňuje na úkony, které se při zasažení konktrétní látkou naopak udělat nesmí. Sestavil: Pplk. Zdrav. MUDr. Zdeněk Přibík. Publikováno: Časopis Obrana obyvatelstva, roč. 1., čís. 11-12.
I. LÁTKY POŠKOZUJÍCÍ PLÍCE (DUSIVÉ)
CHLOR
FOSGEN
CHLORPIKRIN
CHLORMARAVENČANY
DIFOSGEN
PROJEVÍ SE: Čichem: Dusivý zápach. Papír napuštěný jodidem draselným zmodrá za přítomnosti chloru. Otrávení pociťují nechuť k tabákovému kouři.
PŮSOBÍ: Mírné podráždění očí (slzení) a značné podráždění průdušek (kašel). U chlorpikrinu ještě nevolnost a zvracení. U fosgenu a chlormravenčanů zpočátku jen nepatrné podráždění očí a průdušek. Po několika hodinách u všech dusivých látek vzniká prosáknutí plic, dušnost, rychlé a namáhavé dýchání a zmodrání rtů a obličeje. Otrávení lapají po vzduchu, zmítají se, vykašlávají zpěněnou tekutinu.
OCHRANA: U všech dusivých látek maska. Není-li maska, alespoň šátek smočený ve vodě, moči, roztoku sody přiložit na ústa a nos.
PRVNÍ POMOC: Ze zasažených prostor vynést nebo vyvézt, maska stále nasazena. Po přenesení do teplé a větrané místnost svléknout šaty, ležet na lůžku v naprostém klidu a za lékařského pozorování 2-3 dny. Oči vypláchnout 2% roztokem kyselého uhličitanu sodného, 3% borovou vodou. Alkohol, černá káva. Při dušnosti ihned inhalace kyslíku bez tlaku a lékařský zákrok.
LÉKAŘSKÝ ZÁKROK: Inhalace kyslíku, kardiaka, kalciumglukonát do žíly nebo svalu, za 10 minut venaesekce (podle stavu srdce 300-1000 ccm). Někdy lze venaesekci nahradit pocením. Neteče-li krev z incidované žíly, infuze fyziologického roztoku do žíly na druhé ruce. Codein, sedativa. K povzbuzení dýchacího centra lobelin, při hrozící infekci plic chininová terapie.
NELZE POUŽÍT: Umělé dýchání, kyslík pod tlakem, narkozu eterem nebo chloroformem, morfium, léky působící na oběh a centrum dýchání (chloralhydrát, opium, adrenalin, atropin,...). Při negativním nálezu před vznikem otoku plic se nesmí prohlásit, že nejde o otravu dusivými látkami.
ODSTRANÍ SE Z ATMOSFÉRY A TERÉNU: Větrání a rozprášení 5-10% sody. Zasažené pokrmy, voda a píce jsou nepoživatelné.
II. LÁTKY POŠKOZUJÍCÍ DÝCHACÍ CESTY A KŮŽI (LEPTAVÉ)
YPERIT
LEWISIT
PROJEVÍ SE:
YPERIT: Zápach po křenu, horčici. Grignardovo zkoumadlo, reakce s chloridem zlatitým. LEWISIT: Zápach po pelargoniích. Grignardovo zkoumadlo nebo acetylenová zkouška. PŮSOBÍ: Oči: Těžký zánět spojivek, vředy na rohovce, víčka oteklá, slepená, sekret. Kůže: Po několika hodinách zčervenání, otoky, puchýře. Žaludek: Dávení, průjem, slinění. Dýchací cesty: Výtok z nosu, poleptání průdušek, kašel, chrapot, ztráta hlasu, zánět plic, někdy prosak plic.
OCHRANA: Maska a ochranný oděv, boty a rukavice. Improvizovaná ochrana: Boty a rukavice silně namazat tukem, plášť s kapucí z voskovaného plátna.
PRVNÍ POMOC: Výměna šatů a prádla. Kapku yperitu nebo lewisitu na kůži nestírat, nýbrž odsát vatou. Potom zasažené místo potírat benzínem, petrolejem, alkoholem, olivovým olejem nebo chlor. Vápnem. Potom celé tělo namydlit a sprcha. U lewisitu ještě omývat 5% kyselým uhličitanem sodným. Inhalace sukalypt. Oleje. Oči vyplachovat 2 – 3% kys. Uhličitanem sodným nebo hypermanganem 1:4000. Stínítko. Odložené šaty vyvařit s přísadou mýdla a vody.
LÉKAŘSKÝ ZÁKROK: Výplach očí opakovat. Zasažená kůže: koupele nebo obklady s Dakinem, Carrelem nebo horká mýdlová voda. Po osušení suchým teplem sterilní vaselína, ichtoxil, desitin. Alkalická oční mast. Při velkých bolestech očí novocain, při zasažení vnitřního oka atropin.
NELZE POUŽÍT: Obvaz na oči, zásypy, pasty, octan hlinitý. Cocain (odchlípnutí epitelu rohovky), Bilrotův batist na ránu.
ODSTRANÍ SE Z ATMOSFÉRY A TERÉNU: Potírání stěn a stropu kaší z chlor. Vápna nebo postřikem vodnou suspenzí vápna, podlahu posypat chlor. Vápnem. Šaty a prádlo vyvařit ve vroucí vodě s přísadou mýdla a sody. Předměty otírat suchým chlor. Vápnem nebo petrolejem, lihem. Terén posypat chlor. Vápnem (na 10 m 1 kg), postříkat vodou. Pokrmy, voda a píce jsou nepoživatelné.
III. LÁTKY DRÁŽDIVÉ (SLZOTVORNÉ A ARSINY)
1. SLZOTVORNÉ:
BENZILBROMID
CHLORACETOFENON
BROMBENZYLKYANID
JODOCTAN ETHYLNATÝ
XYLYLBROMID
PROJEVÍ SE: Hned silné podráždění očí, takže vidění je dočasně znemožněno.
PŮSOBÍ: Silné slzení, lehké podráždění dýchacích cest. V těžkých případech (uzavřené prostory) i prosáknutí plic.
OCHRANA: Maska, nouzově brýle těsně přiléhající, aby nepropouštěly plyn.
PRVNÍ POMOC: Výplach očí 2% kys. Uhličitanem sodným, borovou vodou.
LÉKAŘSKÝ ZÁKROK: Jako první pomoc. Při velkých bolestech očí 1% cocain.
NELZE POUŽÍT: Oční masti, adstringentní roztoky, oční obvazy. Jako u dusivých.
ODSTRANÍ SE Z ATMOSFÉRY A TERÉNU: Rozprášení roztoku sody, větrání.
2. ARSINY:
CLARK I.
CLARK II.
ADAMSIT
DICK
PROJEVÍ SE: Ihned prudké podráždění nosu, průdušek a dávení.
PŮSOBÍ: Kýchání, kašel, slinění, úzkost, bolesti hlavy a čelistí, vrávorání, křeče, přechodné obrny a duševní poruchy. Mdloby, zvracení. Podráždění kůže s otokem a svěděním. Záněty nehtového lůžka a poleptání kůže. U DICKu v těžkých případech i prosáknutí plic (v uzavřeném prostoru).
OCHRANA: Maska.
PRVNÍ POMOC: Čistý vzduch, výměna oděvu, výplach nosu a hrdla 2% uhličitanem sodným, inhalace vodní páry s přísadou eukalytpu, mentholu, čichání k chlor. Vápnu. Vytření nosu a hltanu 1% cocainglycerinem. Proti zvracení jedlou sodu.
LÉKAŘSKÝ ZÁKROK: Proti bolestem antineuralgica. Při těžké otravě jako u dusivých a leptavých.
NELZE POUŽÍT: 0.
ODSTRANÍ SE Z ATMOSFÉRY A TERÉNU: Potraviny, píce a voda zasažená arsiny jsou nepoživatelné. Rozprášení roztoku sody, větrání.
IV. JINÉ ŠKODLIVÉ LÁTKY
KYANOVODÍK
PROJEVÍ SE: Zápach po hořkých mandlích. Papír smočený v pikrátu sodném žloutne až červená.
PŮSOBÍ: Pálení očí, škrábání v krku, bolesti hlavy, únava, úzkost, dušnost, křeče, smrt. OCHRANA: Maska na volném prostoru. V uzavřeném prostoru maska se speciálním filtrem.
PRVNÍ POMOC: Čerstvý vzduch, umělé dýchání, inhalace kyslíku v přetlaku. Rychlá lékařská pomoc.
LÉKAŘSKÝ ZÁKROK: Kardiaka, lobelin, natriumthiosulfát (10 cm3 10% roztoku intravenosně velmi pomalu).
NELZE POUŽÍT: 0.
ODSTRANÍ SE Z ATMOSFÉRY A TERÉNU: Větrání.
KYSLIČNÍK UHELNATÝ
PROJEVÍ SE: Bez barvy a zápachu. Papír namočený chloridem palladia zšedne až zčerná po navlhčení vodným roztokem octanu sodného.
PŮSOBÍ: Bolest hlavy, zrychlené dýchání, závatě, slabost, ospalost, učení v uších, zvracení, bezvědomí, smrt, křeče. Někdy duševní poruchy.
OCHRANA: Maska nechrání. Kyslíkový dýchací přístroj nebo speciální filtr s hopkalitem. PRVNÍ POMOC: Čerstvý vzduch, umělé dýchání, inhalace kyslíku v přetlaku. Rychlá lékařská pomoc.
LÉKAŘSKÝ ZÁKROK: Lobelin, kardiaka, venaesekce s následnou transfuzí krve.
NELZE POUŽÍT: 0.
ODSTRANÍ SE Z ATMOSFÉRY A TERÉNU: Větrání.
ARSENOVODÍK
PROJEVÍ SE: Zápach po česneku.
PŮSOBÍ: Nemile, zvracení, omámení.
OCHRANA: Maska se speciálním filtrem.
PRVNÍ POMOC: Inhalace kyslíku.
LÉKAŘSKÝ ZÁKROK: Kardiaka, venaesekce.
NELZE POUŽÍT: 0.
ODSTRANÍ SE Z ATMOSFÉRY A TERÉNU: Alkalickým roztokem.
NITROSOVÉ PLYNY
PROJEVÍ SE: Nasládlý zápach.
PŮSOBÍ: Kašel, slzení, bolest hlavy, dávení, později dušnost a prosáknutí plic.
OCHRANA: Maska nechrání! Kyslíkový dýchací přístroj nebo speciální filtr.
PRVNÍ POMOC: Jako u dusivých.
LÉKAŘSKÝ ZÁKROK: Jako u dusivých + transfuze krve.
NELZE POUŽÍT: Jako u dusivých.
ODSTRANÍ SE Z ATMOSFÉRY A TERÉNU: Větrání.
BOJOVÉ DÝMY
PROJEVÍ SE: Čpavý dým.
PŮSOBÍ: Podřáždění horních cest dýchacích, očí. Kyselina chlorsulfonová ještě poleptání kůže.
OCHRANA: Maska chrání, ale není jí zapotřebí.
PRVNÍ POMOC: Kůži omývat 10% roztokem sody, inhalovat.
LÉKAŘSKÝ ZÁKROK: 0.
NELZE POUŽÍT: 0.
ODSTRANÍ SE Z ATMOSFÉRY A TERÉNU: 0.
ZÁPALNÉ PUMY
PROJEVÍ SE: Při hoření fosforu se vyvíjí hustý bílý dým. Thermit a elektron žhnou.
PŮSOBÍ: Popálení.
OCHRANA: 0.
PRVNÍ POMOC: Nehasit vodou, jen pískem nebo hlínou. Hořící šat odstranit, ránu vymývat 5% kys. Uhličitanem sodným, potom olivový olej s vápennou vodou nebo mast.
LÉKAŘSKÝ ZÁKROK: Aseptické léčení popálenin.
NELZE POUŽÍT: 0.
ODSTRANÍ SE Z ATMOSFÉRY A TERÉNU: 0.